Obchodní cena plynu od 1 596 Kč s DPH za 1 MWh. Obchodní cena elektřiny od 3 981 Kč s DPH za 1 MWh ve VT (sazba DO2d). Více na www.PorovnejEnergie.cz

Používáte zastaralý prohlížeč. Doporučujeme bezplatný upgrade na novější verzi, aby se vám webové stránky zobrazovaly správně.

Brexit může zvýšit ceny elektřiny a plynu. Připravit na Brexit se musí i jaderný průmysl

Publikováno: Kategorie: NovinkyŠtítky: , , , , , ,


Kdo vlastní jaderné palivoWhat-next-1280x480-1200x450[1]

Dnes je veškerý štěpný materiál (Pu239, U233, U235) a materiál obsahující tyto izotopy vlastněný Euratomem. V případě, že se nepodaří do 29. března 2019 dosáhnout dohody, bude tento materiál ve vlastnictví Spojeného království.

Smlouvy o dodávkách paliva, které mají být uskutečněny po 29. březnu, budou muset být znovu schváleny a provozovatelé jaderných elektráren budou muset rovněž získat licenci k dovozu/vývozu jaderných materiálů z/do zemí EU.

Ceny porostou nejen Britům

Brexit v posledních dnech vnáší do trhu s energiemi výraznou nejistotu. Příčinou není jen situace kolem jaderného paliva ale i transport energií do spojeného království.

Francouzské společnosti EDF a Engie spolu s anglickým průmyslem urgují politické špičky na obou stranách kanálu. V dopise adresovaném prezidentovi Evropské komise Jean-Claude Junckerovi a premiérce Therese Mayové uvádějí, že zvýšené náklady na přenos elektřiny do Spojeného království se promítnou do cen konečným spotřebitelům.

Energetické firmy píší, že pouze neomezený přenos elektřiny a plynu zajistí nízké ceny a dostatečnou dekarbonizaci energetického mixu v zemi. Kabelové podmořské propojení Spojeného království s kontinentální Evropou dnes zajišťuje zhruba 6 % spotřeby elektřiny Británie, nicméně se počítá s novými propojeními, které by zvedly dodávky ze zahraničí až na 20 % do roku 2025.

Zdroj: oenergetice.cz
Další příspěvky ze stejné kategorie


error

Pomohl vám tento článek? Dejte vědět i ostatním!