Elektřina pro domácnosti až o 15 % levněji. Více naleznete zde

Používáte zastaralý prohlížeč. Doporučujeme bezplatný upgrade na novější verzi, aby se vám webové stránky zobrazovaly správně.

Elektrokoloběžky šetří čas, přírodu i peněženku

Publikováno: Kategorie: NovinkyŠtítky:
Hustota městské dopravy je dlouhodobý problém a v nejbližších letech se nejspíš nevyřeší. Ke slovu se tak kromě ekologičtějších elektromobilů stále častěji dostávají alternativní způsoby přepravování v čele s elektrickými koloběžkami.Hustota městské dopravy je dlouhodobý problém a v nejbližších letech se nejspíš nevyřeší. Ke slovu se tak kromě ekologičtějších elektromobilů stále častěji dostávají alternativní způsoby přepravování, v jejich čele pak stojí jednoznačně elektrokoloběžky.

Elektrokoloběžky jsme si poslední dobou zvykli vnímat hlavně jako nepříliš vítanou dekoraci městských silnic i chodníků, neboť stále přibývají firmy provozující tato ‚vozidla‘ jako sdílená. Krátkodobý pronájem koloběžky má své nesporné výhody, ještě výhodnější však může být pořídit si svou vlastní. 

Dostanete se s ní skutečně kamkoliv a přitom se vyhnete ucpaným silnicím, kde můžete v autě strávit dlouhé hodiny. V současné době není od věci ani fakt, že se vyhnete hromadné dopravě a riziku nákazy koronavirem. 

Ulehčíte dopravě i peněžence

Elektrokoloběžky prošly za posledních pár let značnou proměnou. Už dávno se nejedná o těžkopádné neskladné stroje, které na elektřinu ujedou jen pár metrů. Nejnovější modely jsou nejen malé a obratné, ale mají také velkou kapacitu baterie a na jedno nabití ujedou desítky kilometrů. Dokáží tedy v případě městského cestování do značné míry nahradit osobní auto. Pokud dojíždíte do práce z jiného města, zaparkujete auto na odstavném parkovišti a dál pokračujete právě na koloběžce, která vám v kufru zabere minimum místa. Vyhnete se obtížnému hledání parkovacího místa v užším centru města i vysokým poplatkům za parkování, odpadá i nutnost použití MHD. Přepravu v rámci jednoho města pak na koloběžce zvládnete zcela bez auta.  V takovém případě oceníte, že investice do elektrokoloběžky je jednorázová a nenese s sebou žádné další náklady, jako je  nejrůznější pojištění, povinný servis nebo zimní kola. 

Elektrokoloběžky Xiaomi Mi 1S patří k bestsellerům

Elektrokoloběžka Xiaomi Mi 1S patří k bestsellerům

Po silnici bezpečně

Legislativa týkající se elektrických koloběžek se teprve rodí, neuděláme však chybu, když na ni budeme pohlížet jako na elektrokolo nebo obyčejné jízdní kolo. Na chodnících mezi chodci tedy nemá co dělat. Elektrokoloběžky mohou jezdit jen po stezkách určených pro cyklisty a samozřejmě po silnici. Velkým tématem jízdy na koloběžce je proto bezpečnost, zejména dobrá viditelnost. Koloběžka by měla být vybavena předním i zadním světlem – čím bude výkonnější, tím lépe – a jezdec helmou. Na podzim, kdy se pozdě rozednívá a brzy stmívá, nezapomínejte také na reflexní prvky na oblečení. Dávejte pozor i na rozmary počasí. Déšť, sníh, napadané listí nebo námraza nejsou pro hladká kolečka koloběžky ideálními podmínkami, ale s trochou opatrnosti je jízda bezpečná. A když se strhne opravdový nečas, vždycky máte možnost koloběžku složit a naskočit s ní třeba do tramvaje.

Podle čeho vybírat

V první řadě si vyzkoušejte, jestli vám daný typ elektrokoloběžky ergonomicky sedne. Musí vám být pohodlné na ní stát i držet řidítka, nesmí na vás být příliš velká nebo těžká.  Dále vás bude zajímat výkon motoru a kapacita baterie, která předurčuje, jak daleko na koloběžce dojedete. Někteří výrobci uvádějí dojezd až 45 km, to však berte s mírnou rezervou. Samozřejmě platí, že čím je číslo vyšší, tím lépe, maximální hodnotu však ovlivňuje řada vnějších faktorů jako hmotnost jezdce, povrch vozovky, rychlost jízdy, vítr atd. O konečné volbě možná rozhodnou i další parametry, například konektivita s mobilním telefonem, funkce tempomatu, jízdní režimy nebo dostupné příslušenství. Nabídka je opravdu rozmanitá – ceny běžně prodávaných koloběžek začínají zhruba na pěti a končí zhruba na třiceti tisících. 

 
Další příspěvky ze stejné kategorie


error

Pomohl vám tento článek? Dejte vědět i ostatním!