Obchodní cena plynu od 1 596 Kč s DPH za 1 MWh. Obchodní cena elektřiny od 3 981 Kč s DPH za 1 MWh ve VT (sazba DO2d). Více na www.PorovnejEnergie.cz

Používáte zastaralý prohlížeč. Doporučujeme bezplatný upgrade na novější verzi, aby se vám webové stránky zobrazovaly správně.

Jak správně vybrat hodnotu hlavního jističe

Publikováno: Kategorie: NovinkyŠtítky: , , , ,
Často se potkáváme s příliš vysokým jističem u zákazníků, kteří ani netuší jak významnou část fakturace za elektřinu jim případné snížení může ušetřit. Typické jsou dvougenerační domky  jističem 3x63 A z dob, kdy měl každý správný kutil cirkulárku v garáži, taková domácnost však málo kdy tak vysoký jistič opravdu potřebuje. Snížením na jistič 3x25 A dosahují takoví zákazníci úspory typicky i víc než 9 000,- ročně.

 Hodnota hlavního jističe odpovídá maximální možnému elektrickému výkonu vaší domácnosti. V praxi to znamená, čím vyšší je jeho hodnota, tím více elektrospotřebičů můžete využívat ve stejný okamžik.

Příkon, výkon, spotřebaElektroměr

Elektrický příkon (udává se ve W nebo kW) je třeba odlišit od elektrické spotřeby (typicky udávaná v kWh nebo MWh). Například chytré topení má příkon 2000 W. Za hodinu jeho provozu spotřebuje 2000Wh, tedy 2kWh. Příkon elektrospotřebiče může být libovolně vysoký, pokud se však spotřebič nepoužívá, bude jeho spotřeba nízká. Celková hodnota jističe pak vyjadřuje maximální množství příkonu, které můžete do ve vaší síti doma zároveň používat.

Při výběru vašeho jističe se můžete setkat s termínem Rezervovaný příkon. Ten představuje limit elektrického výkonu vaší domácnosti. Přiděluje ho distributor na základě parametrů rozvodů vedoucích k vám domů. Příkon hlavního jističe(hodnota) nemůže přesáhnout rezervovaný příkon.

Zaručeným způsobem jak zjistit vhodnou hodnotu hlavního jističe pro vaši domácnost je spočítat celkový výkon vašich elektrospotřebičů. Jedná se běžné elektrospotřebiče, které využíváte současně (lednička, osvětlení, bojler ...), nesmíte však zapomenout i na spotřebiče, které se využívají nárazově jejich výkon však může být výrazně vyšší. (Žehlička, rychlovarná konvice nebo přímotopné topení). U druhé kategorie spotřebičů je vysoký předpoklad, že je zároveň využívat nebudete,není tak nutné je započínat stejným způsobem, jakoby běžely celý den.

Typické nastavení jističe

Poradit, jak velký jistič zvolit, bez informací o spotřebě, není vůbec jednoduché. Můžeme vám však prozradit, že obyvatelům malého bytu většinou postačí jistič 1x25 A typická výkon, který jistič umožní vyžívat je pak 5,7 kW.Obyvatelům větších bytů nebo malých rodinných domků pak obvykle stačí příkon  do 14 kW a tomu odpovídá jistič 3x20 A. Pokud pak ve vašem domku ohříváte vodu ale netopíte elektřinou můžete se spokojit i s jističem 3x25 A.

Máte-li jistič větší než 3x32 určitě zvažte jeho snížení nebo si prověřte, zda jej vůbec využijete.

Jak vyměnit jistič

Obraťte se na specializovanou firmu nebo elektrikáře, kteří vám pomohou s výběrem elektroměru, provedou revizi odběrného místa a poradí vám s formalitami s tímto spojenými.

Můžete se také obrátit na infolinku svého distributora. Obecně platí, že si distributor od vás vyžádá žádost o navýšení ampérů, poplatek za každý navýšený ampér, aktuální stav elektroměru a den, kdy došlo k zásahu do elektroměru (v případě, že elektrikář jistič vyměnil). Po podání žádosti k vám distributor pošle svého technika, který elektroměr s novým jističem zaplombuje, aby nedocházelo k manipulaci s měřícím zařízením.

 
Další příspěvky ze stejné kategorie


error

Pomohl vám tento článek? Dejte vědět i ostatním!