Všechny informace o aktuální situaci na energetickém trhu, dodavateli poslední instance a možnosti uzavřít nové smlouvy naleznete na portálu www.dodavatelposledniinstance.cz

Používáte zastaralý prohlížeč. Doporučujeme bezplatný upgrade na novější verzi, aby se vám webové stránky zobrazovaly správně.

Jak odečíšt plynoměr? Jak nahlásit samoodečet plynu?

Publikováno: Kategorie: NovinkyŠtítky: , , , , ,
Chcete nahlásit samoodečet stavu plynoměru v průběhu kalendářního roku z důvodu evidence spotřeby za jednotlivá období? Nebo si chcete naměřené hodnoty jen sami zkontrolovat, případně zjistit kolik stála spotřeba plynu v případě krátkodobého pronájmu nebo zapůjčení vaší nemovitosti? V následujícím článku nabízíme přehledný návod jak zjistit kolik váš plynoměr naměřil.Jak číst data z plynoměru. Zdroj: E.ON

Plynoměr je měřicí přístroj, který měří množství odebraného plynu. Je instalován distributorem do rozvodných prostor na odběrném místě a na jeho základě probíhá stanovení a vyúčtování spotřebovaného plynu.

Typy plynoměrů

Jak správně odečíst data z vašeho plynoměru vám poradí pracovníci distributora, který u vás doma měřidlo nainstaloval. K nahlášení stačí hodnota na měřidle a číslo měřidla.

Co ukazuje plynoměr?

Zemní plyn může být měřen na základě objemu, který je nám dodáván nebo energie, kterou vydává. Podle toho se jeho spotřeba vyjadřuje v m³, kWh, MWh, případně někde můžeme nalézt vyjádření v GJ.

V roce 2001 došlo v České republice ke změně používání jednotek vyjadřující spotřebu zemního plynu. Na fakturách se tak místo spotřeby vyjádřené v m³ začalo používat vyjádření v MWh. V praxi to znamená, že platíme za dodanou energii (spalné teplo) a ne za objem plynu v metrech krychlových (tzv. výhřevnost).

Pro orientační přepočet lze uvažovat použít tyto konstanty:

  • 1 m³ = 10,55 kWh
  • 1 MWh = 1000 kWh
  • 1 MWh = 3,6 GJ
  • 1 MWh = 94,79 m³
  • 1 m³ = 1 GJ x 26,137
  • 1 GJ = m³ x 0,038

nebo využijte naši kalkulačku.

Jak nahlásit samoodečet?

Samoodečet můžete nahlásit svému dodavateli. Pokud však chcete nahlásit samoodečet plynoměru i distributorovi. Můžete tak učinit také. Samoodečet nahlašujte neprodleně po jeho provedení. Každý dodavatel i distributor uplatňuje jiné lhůty pro jeho zpracovaní, obecně však platí, že nahlášený samoodečet bude přijat pokud jej zašlete nejpozději do 3 pracovních dnů. K nahlášení stavu plynoměru bude potřeba znát i jeho výrobní číslo.

Pokud nahlašujete samoodečet distributorovi, využijte jeho kontakty uvedené na webu. Situace není však zdaleka tak "online" jako u distribuce elektřiny.

Kontakty pro oznámení samoodečtu plynu

Distribuční společnostAdresa pro zaslání formulářeZákaznická linkaEmail
GasNetKlíšská 940/96
Klíše
400 01 Ústí nad Labem
T.: 800 11 33 55info@gasnet.cz
Pražská plynárenská DistribuceU Plynárny 500
145 08 Praha 4
T.: 272 766 700info@ppdistribuce.cz
E.ONE.ON Česká republika, s.r.o.
Středisko služeb zákazníkům
Poštovní přihrádka 54
656 54 Brno
T.: 800 77 33 22info@eon.cz

kod_plynomerJak často provádět samoodečet?

Doporučujeme provádět samoodečet minimálně čtyřikrát ročně. Pokud si pak vedete podrobnější analýzu spotřeb odečítat můžete podle svých potřeb. Na plynoměry je možné koupit zařízení, které vám samoodečty ještě více usnadní.

Upozornění:

Samoodečet, který nahlásíte před plánovaným termínem odečtu, nemá vliv na realizaci návštěvy pracovníka distribuce.

Za mimořádnou fakturaci vystavuje Pražská plynárenská Distribuce, a. s. zákazníkovi poplatek stanovený v ceníku distributora.
Další příspěvky ze stejné kategorie


error

Pomohl vám tento článek? Dejte vědět i ostatním!