Obchodní cena plynu od 1 596 Kč s DPH za 1 MWh. Obchodní cena elektřiny od 3 981 Kč s DPH za 1 MWh ve VT (sazba DO2d). Více na www.PorovnejEnergie.cz

Používáte zastaralý prohlížeč. Doporučujeme bezplatný upgrade na novější verzi, aby se vám webové stránky zobrazovaly správně.

Jak se vyznat ve faktuře za plyn

Publikováno: Kategorie: NovinkyŠtítky: , , ,
Přišlo vám vyúčtování za plyn a nevíte jak se v něm vyznat? Z jakých údajů se skládá konečná suma, která vám říká, jestli máte dodavateli něco doplácet, nebo zda máte naopak přeplatek? Je ve vaší faktuře všechno správně a jak ověřit, zde něco neplatíte špatně? Kde najdete EIC nebo cenu za zemní plyn? Jaký je rozdíl mezi m3 a MWh?Faktura je většinou jednoduchý a zpravidla jednostránkový doklad kterým začíná vaše pravidelné vyúčtování za plyn. Na tomto dokladu bývají zpravidla údaje o vás jako plátci, o vašem dodavateli, platební údaje nebo údaje o splatnosti a zálohách.

>> Jak se vyznat ve faktuře za elektřinu <<

1. Údaje o majiteli odběrného místa

Stejně jako u faktury za elektřinu zde najdete majitele přípojky, jeho sídlo i korespondenční adresu. U firem pak najdete i IČO případně DIČ, podle kterého jasně poznáte zda jste veden jako firemní zákazník nebo domácnost.  Pokud vaše údaje nejsou aktuální (změna trvalého bydliště nebo příjmení), důrazně doporučujeme je co nejdříve aktualizovat. Předejde tak případným komplikacím s doručováním nebo komunikací.

Na uvedeném obrázku je příklad hlavičky faktury převzatý z vzorové fakturace společnosti PRE. Je zde navíc vidět i rozdíl mezi trvalou adresou zákazníka a jeho adresou pro zasílání fakturace. Ten je na stejném principu znázorněn i na všech ostatních nám známých fakturách.

V hlavičce pak hledejte i údaje o dodavateli. Jeho sídlo, identifikační údaje a zpravidla i číslo účtu.

2. Platební údaje dodavatele

Kolik a na jaký účet zaplatit by mělo být zřetelně napsané na první straně. Většinou je na faktuře za plyn jasně uvedeno, zda se jedná  přeplatek či nedoplatek. Bohužel každý dodavatel má svou vlastní metodu "názorného" uvedení a jednoznačný návod vám proto neposkytneme.  Určitě nepřehlédněte datum splatnost faktury za plyn. Pokud na nedoplatek nemáte hned, určitě s dodavatelem vyzkoušejte komunikovat. Můžete tak předejít poplatkům za vymáhání a upomínky, domluvit se na delší době splatnosti nebo splátkovém kalendáři.

Ostatní údaje první strany uvádějí jednotlivé různá zákaznická čísla, která možná využijete při komunikaci s dodavatelem přes telefon. Na první straně zpravidla bývá i počátek a konec účtovacího období rozpad položek faktury.

3. Detailní rozpad vyúčtování za plyn

Pokud vás zajímá, za co vlastně platíte, všechno důležité se dozvíte až na druhém listě vyúčtování. (Někdy může být třeba ještě o kus dál) Hledejte něco, co obsahuje údaje o spotřebě, a vypadá to jako detailnější rozpad vyúčtování za plyn. Následuje příklad vyúčtování z rodiny dodavatelů Bohemia Energy, X energie a Comfort Energy. (Nejspíš i Easy Europe Energy)

Důležité údaje o odběrném místě jsou zvýrazněny barevně. Kde je EIC kód na faktuře je názorně vyznačeno červeně v řádku A. Na stejném řádku naleznete i adresu odběrného místa.

Údaje o odběrném místě plynu jsou na faktuře zarámovány oranžově. Řádek  je označený písmenem B. V řádku můžete najít i číslo měřidla a počáteční i koncové stavy měřidel za jednotlivá období. Z faktury za plyn je patrné, že během účtovacího období docházelo ke změnám. Na faktuře jsou vyznačena tři různá období. Zpravidla tak může být díky vlastním odečtům nebo změně ceny během období.

Aktuální cenu za zemní plyn pak najdete v řádku C., zvýrazněnou červeně. Cena opět obsahuje měsíční paušál a cenu za komoditu. Jak jsme psali o odstavec výše, během účtovacího období došlo ke změně a cena se opravdu změnila.

Proč můžete ovlivnit jen část svého vyúčtování se dozvíte v článku Cena elektřiny nebo plynu aneb za co vlastně platíte?

Návod jak se vyznat ve faktuře za plyn

Dodavatelé, ve snaze o lepší zákaznickou péči vytvářejí, návody na vlastní faktury. Je otázkou zda není lepší fakturu udělat jednodušší. Nicméně ty hlavní si zde můžete stáhnout zde.
Další příspěvky ze stejné kategorie


error

Pomohl vám tento článek? Dejte vědět i ostatním!