Jakou technologii vařiče vybrat? Je nejlepší indukční vařič?
Publikováno: • Kategorie: Novinky • Štítky: elektřina, energie, plyn, vyúčtování za elektřinu, vyúčtování za plyn
Při zařizování kuchyně vařícími a pečícími předměty nelze vždy použít variantu, která by se nám zdála nejlevnější. Záleží na regionu a tím i na připojení objektu k energiím, na velikosti našeho obydlí a na využitelném prostoru v našem domě. Podle toho si pak můžeme vybírat řešení, které se jeví jako nejúspornější, co do spotřeby elektrické energie, případně plynu.
Spotřeba elektrické energie a spotřeba plynu je záležitost individuální. Určitě nesmíme opomenout, že důležitým kriteriem je také četnost vaření a množství a složitost připravovaného jídla. Každý musí počítat s tím, že více zpracovaných potravin denně spotřebu energií zvýší a naopak jeden člověk s ohříváním potravin v minimálním množství má i minimální spotřebu energie.
Je dobré si všechny tyto faktory ovlivňující spotřebu energie uvědomit a zohlednit je při vybírání spotřebiče. U elektrického sporáku například můžeme vypínat přívod dříve a nechat jen zbylé teplo nebo si pořídit kvalitnější nádobí s rovným dnem či dobrým těsněním.
Jedním z nejdůležitějších faktorů při spotřebě elektrické energie je však technologie našeho vařiče či trouby, u které může docházet k nemalým ztrátám. Jak si tedy správně vybrat technologii našeho spotřebiče?
Máme možnost se rozhodnout pro technologii s plynem, elektřinou či indukcí. Velké množství energie se dostatečně nevyužije při prvotním rozehřívání nádoby. Zde záleží jednak na materiálu nádoby, ale hlavně na čase zahřívání. V tomto případě je bezkonkurenčně vítězem indukce, protože magnetické spojení hrnce a vařiče zajistí velmi rychlé prohřátí. Účinnost elektrického sporáku z litiny se pohybuje kolem 50% a u novějších typů se sklokeramickou deskou až na 60%. U indukce se pohybuje účinnost ohřevu až na 90% a naopak u plynu je to pouhých 35%. Z tohoto můžeme jednoznačně usuzovat na to, jak to bude se spotřebou energie.
Mnoho uživatelů nepřemýšlí o návratnosti svých investic. Pokud vaříte jen zřídka, investovat do indukčního sporáku není příliš dobrý nápad. Jeho pořizovací cena je poměrně vysoká a návratnost této investice může být i více než deset let, musíme počítat i s pořízením speciálního nádobí, ale jestliže patříte mezi aktivní kuchaře, tak to alespoň za zvážení určitě stojí. Sklokeramická deska i plyn mají nižší účinnost, vyšší spotřebu energie, ale díky přijatelnější pořizovací ceně budou asi tou nejčastější volbou pro běžné domácnosti.
Teď už byste měli být schopni si z nabízených možností vybrat to, co vám nejvíce vyhovuje a pokud se chcete detailně seznámit s možností úspory energie a finančních prostředků za ně vynaložené, určitě navštivte naše internetové stránky, kde vám naši specializovaní pracovníci rádi poradí a vy si můžete porovnat možnou úsporu.
Indukční vařič
+ Velká úspora elektrické energie.
+ Bezpečné, nenahřívají se.
+ Časová úspora
- Vetší pořizovací cena.
-Speciálně upravené nádobí
-Možnost poškození citlivých věcí na elektromagnetické vlny
Elektrický vařič
+ Velká úspora energie
+ Dobrá čistitelnost
+ Přijatelná cena
- Nebezpečí spálení
- Delší doba rozehřátí plotýnky
Plynový vařič
+ Citlivost na regulování teploty
+ Nízká spotřeba energie(cena plynu)
- Riziková manipulace s otevřeným ohněm
- Horší přístupnost při čištění
Pokud na svůj vysněný vařič teprve šetříte, zkuste s námi ušetřit na jeho významnou část změnou dodavatele energií.
Další příspěvky ze stejné kategorie

Elektrifikace dálnic – šance pro čistou nákladní dopravu
Doba nabíjení v podstatě vylučuje elektromobily z dálkové nákladní dopravy. Řešením může být elektrifikace dálnic.

Jak ušetřit za vodu v koupelně i jinde
Naučte se, jak šetřit vodou. Pomůžete přírodě a potěší vás i pravidelné vyúčtování.

Podlahové topení – nohy v teple mají výhody i nevýhody
Ze všech způsobů vytápění je podlahové topení pocitově nejpříjemnější. Bude ale vhodné právě do vašeho domu?

Podomní prodej energií – podvod, nebo jen jedna z možností?
Ne vždy znamená podomní prodej energií hrozbu pro vaši peněženku. Víte, jak poznat poctivého obchodníka?

Cena elektřiny – víte, z jakých částí se skládá?
Víte, za co platíte? Faktura za elektřinu obsahuje mnoho položek, z nichž energie samotná tvoří jen menší část.