Obchodní cena plynu od 1 596 Kč s DPH za 1 MWh. Obchodní cena elektřiny od 3 981 Kč s DPH za 1 MWh ve VT (sazba DO2d). Více na www.PorovnejEnergie.cz

Používáte zastaralý prohlížeč. Doporučujeme bezplatný upgrade na novější verzi, aby se vám webové stránky zobrazovaly správně.

Nejčastější chyby - neplýtvejte za topení

Publikováno: Kategorie: NovinkyŠtítky: , , , ,
Topná sezóna začala. A vy jste si možná vzpomněli na poslední fakturu, kterou jste za minulou zimu museli zaplatit.  Letos ale může být všechno jinak. Právě na topení se totiž dá snadno ušetřit, kromě levnějšího plynu můžete ušetřit i jinak. A nemusíte kvůli tomu ani pořizovat nová okna nebo měnit radiátory.Nevětrejte dlouho ale intenzivněvětrání v zimě

Větrání je pro správné klima v domácnosti zásadní. Ať už v létě, nebo v zimě. Dýcháním a pobytem v místnostech se totiž do vzduchu dostává nejen oxid uhličitý, což následně způsobuje naši únavu a ospalost, ale zvyšuje se také relativní vlhkost vzduchu. To má za důsledek známé "pocení" oken a tvorbu plísní. Když je venku chladno, větrejte krátce a intenzivně. Okna otevřete dokořán, můžete vytvořit i průvan. Tím se rychle vymění vzduch, ale o teplo nepřijdete. Pokud ale větráte například otevřenou ventilačkou a dlouho, postupně se ochlazují zdi a vybavení domácnosti a vy pak budete muset celý byt vytápět znovu.

Volný prostor před radiátorem

V případě, že přes radiátory máte záclony a závěsy, nepůjde to. Na radiátorech také nesušte prádlo. Pokud máte přes léto před topením nábytek na zimu jej odsuňte.

Kolik tepla potřebujete?

Kolik stupňů vlastně máte v bytě? Pokud ne, podívejte se na teploměr. Pokud máte v bytě příliš teplo, nevětrejte ale snižte si teplotu na ovládání kotle. Zkuste teplotu změřit v každé místnosti. Pokud teploměr nemáte, pořiďte si ho. Tahle investice se vám bohatě vrátí. Mít vytopeno na pětadvacet a více stupňů je víc než nehospodárné. Zvýšení teploty v interiéru o pouhý jeden stupeň může zvýšit spotřebu energie o šest procent.

Navíc pro každou místnost je vhodná jiná teplota. Zatímco v obýváku vám bude dobře při dvaceti, v ložnici se vám bude lépe usínat a spát při teplotě ještě nižší.  S chodbami je to podobné. Naopak přitopit si můžete v koupelně.

Mějte stále zapnuté topení

Vychladlý byt je pak potřeba vytopit a spotřeba je větší. Pokud odcházíte do práce nebo mimo domov, snižte teplotu na sedmnáct stupňů. Při dlouhodobějším opuštění rodinného domu snižte teplotu až na stupňů patnáct.

Hlídejte si cenu plynu na vyúčtováníLevnější topení

Srovnejte si cenu vašeho dodavatele s ostatními a zeptejte se po levnějším. Srovnání vám rádi uděláme na míru i my.

 
Další příspěvky ze stejné kategorie


error

Pomohl vám tento článek? Dejte vědět i ostatním!