Obchodní cena plynu od 1 596 Kč s DPH za 1 MWh. Obchodní cena elektřiny od 3 981 Kč s DPH za 1 MWh ve VT (sazba DO2d). Více na www.PorovnejEnergie.cz

Používáte zastaralý prohlížeč. Doporučujeme bezplatný upgrade na novější verzi, aby se vám webové stránky zobrazovaly správně.

Elektroměr – jak ho odečíst a jak samoodečet nahlásit?

Publikováno: Kategorie: NovinkyŠtítky: , , , ,
Chcete nahlásit samoodečet stavu elektroměru v průběhu kalendářního roku z důvodu evidence spotřeby za jednotlivá období? Nebo si chcete naměřené hodnoty jen sami zkontrolovat, případně zjistit kolik stála spotřeba elektřiny v případě krátkodobého pronájmu nebo zapůjčení vaší nemovitosti? V následujícím článku nabízíme přehledný návod jak zjistit kolik váš elektroměr naměřil.Jak číst data z elektroměru.

Jak číst data z elektroměru. Zdroj: E.ON

Elektroměr je měřicí přístroj, který měří množství odebrané elektrické energie. Je instalován distributorem do elektroměrových rozvaděčů na odběrném místě a na jeho základě probíhá stanovení a vyúčtování spotřebované elektrické energie.

Typy Elektroměrů

Jak správně odečíst data, která váš elektroměr okazuje, vám poradí pracovníci distributora, který u vás doma měřidlo nainstaloval.

Jak nahlásit samoodečet?

Samoodečet můžete nahlásit svému dodavateli. Pokud však chcete nahlásit samoodečet elektroměru i distributorovi. Můžete tak učinit také. Samoodečet nahlašujte neprodleně po jeho provedení. K nahlášení je nutné znát stav a výrobní číslo elektroměru. Každý dodavatel i distributor uplatňuje jiné lhůty pro jeho zpracovaní, obecně však platí, že nahlášený samoodečet bude přijat pokud jej zašlete nejpozději do 3 pracovních dnů. (Distributor ČEZ však stavy příjme i 30 dní po jejich odečtu, lhůty jsou tedy různé a mají velká rozpětí.)

Pokud máte dvoutarifní distribuční sazbu pamatujte, ževysoký a nízký tarif měří elektroměr zvlášť.Pokud na elektroměru nemáte dva ciferníky, je pravděpodobné, že jeden ciferník přepíná v časových intervalech hodnoty T1 a T2. Je také možné, že měřidlo má tlačítko pro přepínání jednotlivých hodnot. Podrobný návod můžete najít již jednou zmiňovaném průvodci od ČEZu.

adx12a_big

Pokud nahlašujete samoodečet distributorovi můžete tak zpravidla udělat online na stránkách distribuce:

Jak často elektroměr odečítat?

Doporučujeme provádět samoodečet minimálně čtyřikrát ročně. Pokud si pak vedete podrobnější analýzu spotřeb odečítat můžete podle svých potřeb. Na elektroměr je možné koupit zařízení, které vám samoodečty ještě více usnadní. Distributoři, na svých webech upozorňují, že mohou uplatňovat nějaká omezení pro nahlašování, v praxi jsme však na žádné omezení nenarazili.

Upozornění:

Samoodečet, který nahlásíte před plánovaným termínem odečtu, nemá vliv na realizaci návštěvy pracovníka distribuce.
Další příspěvky ze stejné kategorie


error

Pomohl vám tento článek? Dejte vědět i ostatním!