Obchodní cena plynu od 1 596 Kč s DPH za 1 MWh. Obchodní cena elektřiny od 3 981 Kč s DPH za 1 MWh ve VT (sazba DO2d). Více na www.PorovnejEnergie.cz

Používáte zastaralý prohlížeč. Doporučujeme bezplatný upgrade na novější verzi, aby se vám webové stránky zobrazovaly správně.

Jak se vyznat ve faktuře za elektřinu

Publikováno: Kategorie: NovinkyŠtítky: , , ,
Přišlo vám vyúčtování za Elektřinu a nevíte jak se v něm vyznat? Z jakých údajů se skládá konečná suma, která vám říká, jestli máte dodavateli něco doplácet, nebo zda máte naopak přeplatek? Je ve vaší faktuře všechno správně a jak ověřit, zde něco neplatíte špatně? Kde najdete EAN nebo cenu za silovou elektřinu?Faktura je většinou jednoduchý a zpravidla jednostránkový doklad kterým začíná vaše pravidelné vyúčtování za elektřinu. Na tomto dokladu bývají zpravidla údaje o vás jako plátci, o vašem dodavateli, platební údaje nebo údaje o splatnosti a zálohách.

>> Jak se vyznat ve faktuře za plyn<<

1. Údaje o majiteli odběrného místa

Pokud nevíte, kdo z osob u vás doma je opravdovým majitelem přípojky, tady naleznete jednoznačného majitele. U firem pak najdete i IČO případní DIČ, podle kterého jasně poznáte zda jste veden jako firemní zákazník nebo domácnost.  Pokud vaše údaje nejsou aktuální (změna trvalého bydliště nebo příjmení), důrazně doporučujeme tak co nejdříve učinit. Předejde tak případným komplikacím s doručováním nebo komunikací.

Hlavička faktura PRE

Na uvedeném obrázku je příklad hlavičky faktury převzatý z vzorové fakturace společnosti PRE. Je zde navíc vidět i rozdíl mezi trvalou adresou zákazníka a jeho adresou pro zasílání fakturace. Ten je na stejném principu znázorněn i na všech ostatních nám známých fakturách.

V hlavičce pak hledejte i údaje o dodavateli. Jeho sídlo, identifikační údaje a zpravidla i číslo účtu.

2. Platební údaje dodavatele

Kolik a na jaký účet zaplatit by mělo být zřetelně napsané na první straně. Většinou je na faktuře na elektřinu jasně uvedeno, zda se jedná  přeplatek či nedoplatek. Bohužel každý dodavatel má svou vlastní metodu "názorného" uvedení a jednoznačný návod vám proto neposkytneme.  Určitě nepřehlédněte datum splatnost faktury. Pokud na nedoplatek nemáte hned, určitě s dodavatelem vyzkoušejte komunikovat. Můžete tak předejít poplatkům za vymáhání a upomínky, domluvit se na delší době splatnosti nebo splátkovém kalendáři.

Ostatní údaje první strany uvádějí jednotlivé různá zákaznická čísla, která možná využijete při komunikaci s dodavatelem přes telefon. Na první straně zpravidla bývá i počátek a konec účtovacího období rozpad položek faktury.

3. Detailní rozpad vyúčtování za elektřinu

Pokud vás zajímá, za co vlastně platíte, všechno důležité se dozvíte až na druhém listě faktury. (Někdy může být třeba ještě o kus dál) Hledejte něco, co obsahuje údaje o spotřebě, a vypadá to jako detailnější rozpad vyúčtování za elektřinu. Následuje příklad vyúčtování z rodiny dodavatelů Bohemia Energy, X energie a Comfort Energy. (Nejspíš i Easy Europe Energy)

Faktura Xenergie

Důležité údaje o odběrném místě jsou zvýrazněny barevně. Kde najít EAN na faktuře je názorně vyznačeno červeně. Řádek vyúčtování označený písmenem A. obsahuje krom číslo EAN a adresu odběrného místa.

Údaje o spotřebě jsou označeny písmenem B. Méně důležité údaje při změně dodavatele, ale velmi důležité po ní jsou spojeny s měřidlem. Konkrétně číslo měřidla, jeho počáteční a koncový stav vyúčtování.  Koncový údaj stavu měřidla musí být na následující faktuře počátečním. Nejčastější chyba vy faktuře za elektřinu spojená se změnou dodavatele nebo přepisy je právě chybná evidence měření. Resp. že spotřebu naúčtoval jak současný tak i nový dodavatel. Takovou chybu je pak velmi jednoduché reklamovat doložením vyúčtování.

Oddíl nadepsaný jako REGULOVANÉ PLATBY ZA DISTRIBUCI A OSTATNÍ SOUVISEJÍCÍ SLUŽBY označený písmenkem C. je právě ta část vyúčtování kterou zákazník nemůže ovlivnit změnou dodavatele elektřiny. Na výši těchto položek má distribuční sazba, jistič a vaše spotřeba. U ostatních dodavatelů se můžete setkat i s jinými pojmenováními. (Regulované služby, Služby Distribuční soustavy, aj.)

Zákazníkem, změnou dodavatele elektřiny, ovlivňované položky jsou v oddílu s názvem OBCHODNÍ CENA ZA DODÁVKU SILOVÉ ELEKTŘINY.  Pro naše potřeby označené písmenem D. Mělo by se jednat zejména o jednotkovou cenu měsíčního paušálu a silové elektřiny. (I v regulovaných platbách naleznete měsíční poplatky za jistič nebo služby OTE. Často dochází k záměně s měsíčním poplatkem dodavateli.)

Proč můžete ovlivnit jen část svého vyúčtování se dozvíte v článku Cena elektřiny nebo plynu aneb za co vlastně platíte?

Návod jak se vyznat ve faktuře za elektřinu

Dodavatelé, ve snaže o lepší zákaznickou péči vytvářejí, návody na vlastní faktury. Je otázkou zda není lepší fakturu udělat jednodušší. Nicméně ty hlavní si zde můžete stáhnout.
Další příspěvky ze stejné kategorie


error

Pomohl vám tento článek? Dejte vědět i ostatním!