Všechny informace o aktuální situaci na energetickém trhu, dodavateli poslední instance a možnosti uzavřít nové smlouvy naleznete na portálu www.dodavatelposledniinstance.cz

Používáte zastaralý prohlížeč. Doporučujeme bezplatný upgrade na novější verzi, aby se vám webové stránky zobrazovaly správně.

Jak vysoké si nastavit zálohy na elektřinu nebo plyn

Publikováno: Kategorie: NovinkyŠtítky: , , ,
Často se nás ptáte, jak vysoké nastavit zálohy na smlouvách o sdružených dodávkách elektřiny nebo plynu. Zálohy trápí nejen samotné zákazníky, ale v posledních dnech i ERÚ. Připravili jsme si pro vás všechny informace, které vás o zálohách za energie může zajímat.K čemu zálohy za energie slouží?

Zálohy slouží k úhradě konečného vyúčtování za elektřinu nebo plyn. Typicky pak pro spotřebitele, kteří v létě nespotřebovávají tolik energie jako v zimě zálohy představují snadný způsob jak si "našetřit" na vyúčtování, které jim dodavatel jednou za rok vystaví. Zálohy na plyn

Jaké zálohy na elektřinu jsou pro mě ideální?

Při podpisu smlouvy předpokládáte i roční spotřebu. Díky ní vám dodavatel snadno stanoví předpoklad útraty za elektřinu. Snadno vám také dodavatel může stanovit útratu díky spotřebě za minulá období. Záloha je pak poměrná měsíční, kvartální nebo půlroční část konečného vyúčtování. (Stejná situace panuje i u záloh plynu)

Braňte se před účelovými změnami v zálohových platbách za energie

„Pokud pro to neexistují objektivní důvody, dodavatel by zálohy samovolně navyšovat neměl. Spotřebitel by se v takových případech měl dodavateli hned ozvat a návrh nových záloh rozporovat. V případě, že se nedohodnou, může lidem pomoci ERÚ, ať už v rámci vyjednávání nebo mimosoudního řešení sporů," říká Miroslav Rottner, ředitel Odboru právní ochrany spotřebitele ERÚ.

Většinou jde o systémovou chybu a dodavatel zálohy poníží. V některých případech je pak změna potřeba z důvodu zvýšené spotřeby zákazníka. ERÚ ovšem varuje před případy, kdy dodavatel záměrně navyšuje zálohy, protože s penězi zákazníků disponuje pro vlastní účely. Celou tiskovou zprávu si pak můžete přečíst zde.

ERÚ se setkává i s opačným problémem, s podezřele nízkými zálohami. Přes počáteční zdání to znovu bude spotřebitel, který na nesprávnou kalkulaci doplatí, jak vysvětluje Miroslav Rottner: „Někde jsou spotřebitelům nabízeny zálohy nesmyslně nízké, jinde jim dodavatel slibuje, že u něj budou platit jen deset měsíčních záloh místo dvanácti. Zádrhel ale přijde s ročním vyúčtováním, kde se nedostatečná výše záloh projeví konečným nedoplatkem. Při stejné spotřebě a podobné ceně jsou nižší zálohy jen prodejní lákadlo, které může být za určitých podmínek posouzeno dokonce jako nekalá obchodní praktika."
Další příspěvky ze stejné kategorie


error

Pomohl vám tento článek? Dejte vědět i ostatním!