Obchodní cena plynu od 1 596 Kč s DPH za 1 MWh. Obchodní cena elektřiny od 3 981 Kč s DPH za 1 MWh ve VT (sazba DO2d). Více na www.PorovnejEnergie.cz

Používáte zastaralý prohlížeč. Doporučujeme bezplatný upgrade na novější verzi, aby se vám webové stránky zobrazovaly správně.

Vyznáte se v žárovkách?

Publikováno: Kategorie: NovinkyŠtítky: , , , ,
Snad každému je jasné, že doba klasických žárovek je již nenávratně pryč. A není tomu pouze kvůli doporučení EU, kvůli kterému se museli přestat vyrábět, ale také proto, že většina lidí již chápe výhody moderních žárovek.

 

Co ale většina lidí neví je to, jaké jsou jejich druhy, v čem se liší a kde je nejlepší jednotlivé druhy používat. Připravili jsme pro Vás jednoduchý přehled, abyste příště nemuseli bezradně koukat na sortiment žárovek a lámat si hlavu, kterou koupit.rozžhavená žárovka - svítíme stejně

Halogenové žárovky

Jsou asi nejpoužívanějším druhem žárovek v dnešní době. Je to především pro jejich nízkou pořizovací cenu. Plně se rozsvítí ihned po zapnutí a nezkreslují barvy (mají maximální barevné podání). Barva světla je jemně teplá. Oproti klasickým žárovkám můžete ušetřit okolo 30 % energiea jejich životnost je zhruba 2 000 hodin. Vzhledem k tomu, že neobsahují rtuť, nepotřebují speciální likvidaci.

Kde se nejvíce hodí?

Protože jsou více náročné na energii, než jiné druhy žárovek, je vhodné s nimi svítit tam, kde není potřeba dlouhodobého svícení. Může to být například WC, koupelna, ložnice, předsíň, či sklep.

Kompaktní zářivky, neboli „úsporky“

Když se řekne úsporné žárovky, většina lidí si představí právě tento druh. Oproti klasickým žárovkám díky nim můžete ušetřit kolem 70 % energie. Navíc mají dlouhou životnost, kolem 10 000 hodin. Mnoho lidí možná odradí od nákupu jejich pořizovací cena. Ovšem vezmeme-li v potaz jejich výdrž a úsporu energie, je zde jasná i úspora peněz. Jejich nevýhodou je horší barevné podání a někdy i pomalý náběh plného výkonu. Protože obsahují rtuť, potřebují speciální likvidaci. Dnes již ale najdeme kontejnery a sběrné krabice k tomu určené na mnoha místech v každém městě.

Kde je vhodné je použít?

Kompaktní zářivky se hodí k dlouhodobému svícení. Kvůli pomalému náběhu plného světla se naopak nehodí například na WC. Časté rozsvěcení může snížit životnost žárovky.

LED žárovky

Tyto žárovky mají vůbec nejlepší vlastnosti. I když jejich pořizovací cena je ze všech typů nejvyšší, jejich výhody značně tuto stinnou stránku převáží. Úspora energie je zde až 80 % a jejich životnost až 25 000 hodin. Kromě toho neobsahují rtuť, takže není nutné je vyhazovat na speciální místa. Vyrábějí se v různých světelných barvách, jako je například teple bílá, chladně bílá, či studená bílá. Jejich výhodou je také to, že se okamžitě plně rozsvítí. U některých typů může být nevýhodou horší barevné podání. Navíc jim nevadí časté rozsvěcení.

Kam se hodí?

LED žárovky jsou vhodné pro použití kamkoliv, ať už se jedná o domácí použití,čiveřejné haly, muzea, atd. Vhodné jsou i do míst, kde se často rozsvěcí a zhasíná.

Krátké shrnutí

Halogenové žárovky

 • Úspora energie okolo 30 %
 • Životnost až 2 000 hodin
 • Výhody: rychlý nástup světla, maximální barevné podání, snadná likvidace, nízká cena
 • Nevýhody: vyšší spotřeba energie oproti jiným druhům
 • Hodí se krátkodobému svícení

 

Kompaktní zářivky

 • Úspora energie kolem 70 %
 • Životnost až 10 000 hodin
 • Výhody: vysoká úspora a životnost
 • Nevýhody: zkreslují barvy, pomalý nástup plného osvětlení, vyšší cena, nutná speciální likvidace, díky obsahu rtuti, vadí jim časté rozsvěcení
 • Hodí se k dlouhodobému svícení, naopak se nehodí například na WC

 

LED žárovky

 • Úspora energie až 80 %
 • Životnost až 25 000 hodin
 • Výhody: okamžité plné světlo, různé odstíny, snadná likvidace, velice dlouhá životnost a vysoká úspora, nevadí jim časté rozsvěcení
 • Nevýhody: vyšší cena, někdy horší barevné podání
 • Hodí se k použití kdekoliv, včetně veřejných míst

 

Doufáme, že nyní již budete při nákupu žárovek moudřejší a dokážete se snadno rozhodnout, která bude pro Vaši potřebu nejlepší. Vždy berte ale také v potaz i informace od výrobce na obalu.
Další příspěvky ze stejné kategorie


error

Pomohl vám tento článek? Dejte vědět i ostatním!