Všechny informace o aktuální situaci na energetickém trhu, dodavateli poslední instance a možnosti uzavřít nové smlouvy naleznete na portálu www.dodavatelposledniinstance.cz

Používáte zastaralý prohlížeč. Doporučujeme bezplatný upgrade na novější verzi, aby se vám webové stránky zobrazovaly správně.

Ceny energetických komodit dále stoupají: Elektřina i plyn jsou na několikaletých maximech

Publikováno: Kategorie: NovinkyŠtítky: , ,


Elektřina - graf ceny
PXE - Zemní plyn - graf ceny
Zdroj: Kurzy.cz

Ceny elektrické energie a zemního plynu v posledních týdnech atakují několikaletá maxima. Po období stabilního poklesu cen z let 2011 až 2017 tak odběratelé musí počítat s možností dalšího růstu. Největší cenový „šok“ nyní čeká domácnosti a podnikatele, kteří si své ceny zafixovali před dvěma lety, kdy se ceny elektřiny i plynu propadly v první polovině roku 2016 na minima.

Výrazný nárůst cen na evropských trzích se projevuje i na výsledcích energetických aukcí. Zatímco v roce 2016 byla cena elektrické energie pro nejrozšířenější sazbu D02d v aukci organizované spotřebitelskou organizací dTest 758 Kč/MWh, v letošní březnové aukci dosáhla 1089 Kč/MWh (bez DPH).

Za růstem cen elektřiny stojí zejména dražší energetické uhlí a vyšší ceny emisních povolenek, jelikož uhelné elektrárny jsou v regionu střední Evropy stále hlavním zdrojem elektrické energie. Velkoobchodní cena elektřiny na pražské energetické burze pro rok 2019 se tak v minulém týdnu dostala nad 40 EUR/MWh, nejvyšší hodnotu od dubna 2013. Rozbor faktorů, které vedli ke zdražení elektřiny jsme osvětlovali v tomto článku.

Růst cen elektřiny a ropy, spolu s pozdním koncem letošní zimy se podepisují i na cenách zemního plynu, které v posledních měsících zamířily rovněž vzhůru. V minulém týdnu se tak dodávka plynu pro příští rok obchodovala za více než 19 EUR/MWh, tedy nejdráže od září 2015.

Pokud se aktuální cenový šok týká i vás, neváhejte a zajistěte si aktuální cenové srovnání už nyní. Nechte si zavolat.

 
Další příspěvky ze stejné kategorie


error

Pomohl vám tento článek? Dejte vědět i ostatním!