Obchodní cena plynu od 1 596 Kč s DPH za 1 MWh. Obchodní cena elektřiny od 3 981 Kč s DPH za 1 MWh ve VT (sazba DO2d). Více na www.PorovnejEnergie.cz

Používáte zastaralý prohlížeč. Doporučujeme bezplatný upgrade na novější verzi, aby se vám webové stránky zobrazovaly správně.

Než odjedete na dovolenou - Kolik stojí standby režim?

Publikováno: Kategorie: NovinkyŠtítky: , , ,
Léto je v plném proudu, teploty kolem třicítky a den, ten je v těchto dnech nejdelší. Ráno vstáváte a sluníčko nás šimrá pod nosem, večer vůbec nemusíte rozsvěcet, milenci marně čekají na tmu a zahrádkáři plejí, sekají, sklízí a je škoda jít domů. Kdo by teď myslel na šetření elektrickou energii? Šetří za nás sama příroda?Čas dovolených je v plném proudu, všichni se snaží svůj byt či dům před dovolenou zabezpečit a dát vše do takového stavu, aby se během dovolené nemuseli o svoje obydlí obávat. Měli bychom ho tedy dobře zabezpečit. To je samozřejmé, nechceme, aby se nám tam dostali nezvaní návštěvníci ale je také důležité myslet na snížení nákladů na platby za elektrickou energii, kterou můžeme i nevědomky spotřebovávat, a to poměrně hodně, ač to tak ani nevypadá. V domě či v bytě bychom měli uzavřít hlavní uzávěr vody, aby nám voda vytékající po nějaké náhodné nečekané události nenadělala škodu. Řádně zkontrolujeme zhasnuté světlo obzvláště na místech, kde se pohybujeme méně, zkontrolujeme zda nemáme zapojeny nějaké přístroje a v neposlední řadě projdeme okna, zda jsou pečlivě zavřená, a to jednak proto, aby např. v době zimní dovolené nedocházelo ke zbytečnému úniku tepla a také proto, abychom zbytečně neusnadnili práci zlodějům. Mnoho lidí si myslí, že z takto zaopatřeného domu či bytu může bez starostí odjet, že je vše perfektně zajištěno a že můžeme svoje obydlí s čistým svědomím opustit. Opak je ale pravdou. Na první pohled nenápadný, ale finančně velmi nákladný je tzv. standby režim, jinými slovy pohotovostní režim našich elektrických spotřebičů. Elektřinu krade potichu, o to však výrazněji a v našem vyúčtování za elektřinu je nemalým podílníkem.

O co tedy vlastně jde?Standby režim

Používáme nepřeberné množství spotřebičů jako jsou kávovary, varné konvice, počítače, televizory, různé přehrávače. Neustále dobíjíme naše mobilní telefony či tablety. Spotřebiče jsou většinu času vypnuty, ale i přesto energii spotřebovávají. Určitě jste si všimli jak vám na kávovaru, který právě nepoužíváme, svítí červená dioda, zrovna tak monitor počítače či televizní obrazovka, které jsou zdánlivě vypnuty, na nás poblikávají svou svítící diodou. A toto je právě onen pohotovostní režim, jehož je svítící dioda indikátorem. Stejnou funkci má mnoho dalších spotřebičů jako jsou tiskárny, DVD přehrávače, či reproduktory. Z tohoto důvodu je nejlepším řešením odpojovat všechna tato zařízení plně ze sítě a zamezit tak trvalému odebírání energie ze sítě.

Dle provedených výzkumů může mít standby režim na svědomí 7-12 % z celkové spotřeby elektrické energie v domácnostech. Když uvedeme příklad, že průměrná rodina spotřebuje ročně 3000 kWh elektřiny, při dnešních cenách elektrické energie to je přibližně 12 500 korun, které při vyúčtování za elektřinu za rok zaplatíme, tak se můžeme dostat až na 1500 korun za zbytečně spotřebovanou energii. Platby za elektřinu jsou pak zbytečně navýšeny.

SpotřebičPříkon v provozu za hodinuPříkon ve Standby režim za hodinuCena za průměrnou spotřebu elektřiny ve standby za rok
Notebook28–34 W <1 W 35,0 Kč
PC běžné65–92 W11W 365,0 Kč
LCD monitor 19“32 W <1 W 30,0 Kč
Laserová tiskárna540 W15 W 380,0 Kč
Externí DVD mechanika7 W<1W 35,0 Kč
32“ LCD TV70–100 W2 W 70,0 Kč
Set–top–box (levný)11 W9 W 280,0 Kč

Pokud vás zajímá k tématu víc, sledujte náš blog. Tématu se budeme dál věnovat. Pokud chcete ušetřit za elektřinu ještě víc, nechte si srovnat svou cenu elektřiny od naších specialistů.
Další příspěvky ze stejné kategorie


error

Pomohl vám tento článek? Dejte vědět i ostatním!