Obchodní cena plynu od 1 596 Kč s DPH za 1 MWh. Obchodní cena elektřiny od 3 981 Kč s DPH za 1 MWh ve VT (sazba DO2d). Více na www.PorovnejEnergie.cz

Používáte zastaralý prohlížeč. Doporučujeme bezplatný upgrade na novější verzi, aby se vám webové stránky zobrazovaly správně.

Podomní prodej energií – podvod, nebo jen jedna z možností?

Publikováno: Kategorie: NovinkyŠtítky:




Ne vždy znamená podomní prodej energií hrozbu pro vaši peněženku. Víte, jak poznat poctivého obchodníka?



Podomní prodej je zpravidla vnímán jako jev otravný, nebo rovnou nebezpečný. Všichni jsme slyšeli některou z historek o tom, jak důvěřivec za drahý peníz přišel k sadě hrnců, zázračnému přístroji na hubnutí či novým produktům krásy. Obezřetnost je samozřejmě na místě, i mezi podomními prodejci se však nacházejí lidé poctiví a nabízející dobrý obchod. Jak poznat etického obchodníka a na co si dát při tomto typu setkání pozor?

Pouze jedna z alternativ 

Na současném trhu s energiemi najdete stovky dodavatelů elektřiny a plynu. Konkurence je obrovská a v rámci boje o zákazníka se některé společnosti uchylují k nekalým praktikám, zneužívajícím lidskou důvěřivost. Právě tito „šmejdi“ se zasloužili o tragickou pověst podomního prodeje. Ten je sám o sobě pouze jednou z možností získávání nových zákazníků, která vám v ideálním případě může přinést benefit v podobě výhodnější nabídky a komfortního vyřízení. 

Potíž je samozřejmě v tom, jak poznat, že máme co dočinění s poctivým obchodníkem. Příznivým signálem je určitě vhodné představení sebe i společnosti, pro kterou působí. V žádném případě by na vás neměl vyvíjet nátlak, naopak musí vysvětlit  vše, co vám nebude jasné. Během návštěvy vás ochotně nechá zavolat na zákaznickou linku společnosti, kde si podle jména a registračního čísla ověříte, že je opravdu jejím prodejcem. Daná společnost nemá důvod se za svého zástupce stydět, protože podomní prodej je legitimním prodejním kanálem. Svět energií není příliš srozumitelný, a pokud vám ho někdo dokáže férově a kvalitně vysvětlit na osobní schůzce, máte vyhráno. Užitečnou pomůckou jsou rovněž webové stránky Energetického regulačního úřadu, který eviduje všechny dodavatele elektřiny. 

Nekalí domovní prodejci neboli energošmejdi

Typickým zprostředkovatelem prodeje elektřiny či plynu je dobře vypadající muž, který má spoustu dobrých argumentů, proč je nutné okamžitě vyměnit vašeho aktuálního dodavatele energie za společnost, o níž jste nikdy neslyšeli. Vyžádal si vaše stará vyúčtování, na kterých demonstroval nevýhodnost vaší aktuální smlouvy, načež nabízí spoustu věcí zdarma a slibuje,  jak působivé částky můžete ušetřit na spotřebě domácnosti. Stačí jeden podpis – jak snadné! 

Než se rozkoukáte, máte dokument podepsaný a až po pánově odchodu zjistíte, že jste právě uzavřeli smlouvu o sdružených službách dodávky elektřiny či plynu, plnou moc pro změnu dodavatele nebo přihlášku do energetické aukce. Tito obchodníci dokáží velmi dobře vycítit slabost či nejistotu a prostřednictvím celé škály psychologických triků vmanipulují svou oběť do souhlasné pozice. Do jejich repertoáru patří uvádění neúplných či lživých informací, vydávání se za zaměstnance tradičních dodavatelů, v krajních případech se uchylují i k vyhrožování, že pokud nedojde k okamžitému podpisu, bude elektřina či plyn v domácnosti odpojena. Výjimkou nejsou ani hrozby exekucí nebo vymahači.

V roce 2019 Energetický regulační úřad přijal 14 259 stížností, další tisíce jich mířily na Českou obchodní inspekci. Při nátlaku na podepsání smlouvy, vyhrožování či podezření na zneužití občanského průkazu bývá dokonce povolána Policie ČR. V obcích a městech, kde je podomní prodej zakázán, se mohou občané odvolat na městskou policii a nekalým obchodníkům tak hrozí pokuta až 30 000 Kč. S podobním prodejem se setkalo odhadem 72% obyvatelů v České republice, jejich nejčastějším cílem pak jsou senioři či nějakým způsobem oslabení občané. 

Novela energetického zákona

Stop šmejdům, tak Energetický regulační úřad pojmenoval novelu zákona, která má občanům usnadnit obranu vůči nekalým praktikám podomních prodejců. Ke zvýšení ochrany spotřebitelů podepsali féroví dodavatelé energií deklaraci, kterou inicioval Svaz obchodu společně s ministerstvem a Energetickým regulačním úřadem. Novelu energetického zákona podporuje také ANDE, Asociace nezávislých dodavatelů energií, mezi jejíž členy patří například společnost Yello. Cílem novely je podpora férového chování obchodníků při změně dodavatele elektřiny či plynu. K dobrovolným závazkům patří například sdílení výpovědní lhůty, neuzavírání smlouvy s dobou delší než 36 měsíců a prokazování registrem zprostředkovatelů. 

Co když jsem podepsal? 

V souladu s ustanovením má spotřebitel právo odstoupit od smlouvy ve lhůtě 14 dnů ode dne jejího uzavření. Opatření na ochranu zákazníka navíc upravuje i energetický zákon, díky kterému může spotřebitel od smlouvy s předmětem dodávky elektřiny nebo plynu, uzavřené mimo prostory obvyklé k podnikání držitele licence, písemně odstoupit bez uvedení důvodu a bez jakékoliv finanční sankce ve lhůtě do 5 dnů před zahájením dodávky elektřiny nebo plynu. Bez dalšího prodlení o problému informujte svého dodavatele energie a novému dodavateli pošlete odstoupení od smlouvy, případně odvolání plné moci. 

Na své bezpečí ale myslete již při návštěvě obchodníka. Zdá se vám nabídka lákavá? Domluvte si s prodejcem další schůzku a do té doby si vše důkladně promyslete. Poctivý obchodník s takovým postupem nebude mít problém.   

 




Další příspěvky ze stejné kategorie


error

Pomohl vám tento článek? Dejte vědět i ostatním!