Obchodní cena plynu od 1 596 Kč s DPH za 1 MWh. Obchodní cena elektřiny od 3 981 Kč s DPH za 1 MWh ve VT (sazba DO2d). Více na www.PorovnejEnergie.cz

Používáte zastaralý prohlížeč. Doporučujeme bezplatný upgrade na novější verzi, aby se vám webové stránky zobrazovaly správně.

HN: Domácnosti i firmy si připlatí za elektřinu, cena na burze vzrostla za rok a půl o sedmdesát procent

Publikováno: Kategorie: NovinkyŠtítky: , , ,
Dle serveru ihned.cz ze dne 21.92017 "Domácnosti i firmy si připlatí za elektřinu, cena na burze vzrostla za rok a půl o sedmdesát procent". Rádi bychom tedy shrnuli fakta k tomuto článku.

Celý článek můžete najít na http://archiv.ihned.cz/c1-65888290-domacnosti-i-firmy-si-priplati-za-elektrinu-cena-na-burze-vzrostla-za-rok-a-pul-o-sedmdesat-procentDoba superlevné energie je pryč. Cena elektřiny na energetických burzách stoupla za rok a půl o 70 procent a je nejvýše od podzimu 2013. Příští rok se tento růst projeví pravděpodobně i na fakturách zákazníků. "Ještě na jaře to vypadalo, že by účty za elektřinu domácnostem mohly od příštího roku spíše klesat. Dnes na to mohou zákazníci už prakticky zapomenout," říká energetický expert a výkonný ředitel Asociace nezávislých dodavatelů energií Jiří Gavor.

Cena silové elektřiny na energetických burzách opravdu stoupla za poslední rok a půl o 70 %. Ta samotná tvoří tvoří zhruba 40 % z celkové ceny elektřiny, kterou domácnosti platí. Od podzimu 2013 je tedy nejvýše a zřejmě se projeví i na fakturách zákazníků. Růst cen dopadne nejvíce na firmy, které si elektřinu kupují sami nebo mají sjednané speciální tarify do konce letošního roku a v tuto chvíli poptávají dodávku na další období.

<tbody">Dlouhodobý vývoj cen elektřinyVývoj cen elektřiny od začátku rokuDlouhodobý vývoj cen elektřinyVývoj cen elektřiny od začátku roku

 

Vše se ale může lišit podle obchodníka, který elektřinu dodává. Nelze ani očekávat, že se ceny pro domácnosti a maloodběratele zvýší skokově ihned. Spíše se předpokládá, že pokud tento trend bude pokračovat, bude ke zvýšení cen docházet postupně.

Růst cen silové elektřiny je na českých i evropských trzích novinkou, protože cena jedné megawatthodiny posledních 10 let klesala. V roce 2008 se prodávala i za více než 90 euro a loni to bylo kolem 21 eur. Nyní je cena poprvé po čtyřech letech kolem 37 eur za megawatthodinu.  Navíc z mezinárodního srovnání plyne, že ceny elektřiny placené českými domácnostmi byli v roce 2016 podprůměrné.

Hlavním hybatelem dlouhodobého poklesu byla rostoucí výroba obnovitelných zdrojů v sousedním Německu, které díky masivním dotacím postupně vytlačovaly z trhu uhelné a plynové elektrárny. Loňská historická minima způsobil především velký propad cen černého uhlí.

Poslední šance na "aspoň stejnou" cenu.

Je obchodní praxí dodavatelů energie nezavazovat se k zachování ceny v případě automatické prolongace smlouvy, dodavatelé se tak brání před případnou ztrátou zisku. Většina smluv proto při případném automatickém prodloužení smluv přechází na jiný ceník , většinou "standardního typu". Takový ceník je mnohdy až o 20% dražší oproti zvýhodněným ceníku každého dodavatele. Zákazníci, kterým končí zvýhodněný ceník vždy ke konci roku mají tak poslední šanci prodloužit smlouvy za stejných cenových podmínek jako mají doposud.

Nechte si porovnat vaše ceny s nabídkami ostatních dodavatelů. Srovnání vám vypracujeme velmi rádi přímo po chatu nebo emailu. V tomto týdnu (k 25.9.2017) jsme zaznamenali mírný pokles, vyplatit se tedy nečekat a srovnat si ceny energií co nejdříve. Vývoj cen elektřiny v posledních pár týdnech tomu nasvědčuje.

 

 
Další příspěvky ze stejné kategorie


error

Pomohl vám tento článek? Dejte vědět i ostatním!