Elektřina pro domácnosti až o 15 % levněji. Více naleznete zde

Používáte zastaralý prohlížeč. Doporučujeme bezplatný upgrade na novější verzi, aby se vám webové stránky zobrazovaly správně.

Srovnání cen plynu 2018 - nejčastější ceníky dominantů pro letošní rok

Publikováno: Kategorie: NovinkyŠtítky: , , , , ,
Stejně jako loni při srovnání cen dominantních dodavatelů pro rok 2017 jsme si připravili srovnání nejpopulárnějších ceníků dominantních dodavatelů i na rok 2018. Dbáme zpětné vazby od našich čtenářů a článek jsme tentokrát významně zjednodušili. Nyní porovnáváme jen tři hlavní dodavatele a tentokrát, vždy na jejich vlastním distribučním území. Nově vám přinášíme pro srovnání i ceny našich zákazníků. Jedná se o průměrnou cenu našeho klienta na letošní rok.Porovnání u plynu, jsme tentokrát pojali jinak. Opět vybíráme ceny ze 3 hladin spotřeby. Nově vám je však postavíme rovnou vedle sebe, modelové zákazníky tak částečně opustíme. Na rozdíl od elektřiny, plyn loni nezačal výrazně zdražovat. Predikce do budoucna není tak negativní a rapidní zdražení plynu se neočekává. I tak si jako spotřebitel musíte dát pozor na ty, jenž s vlnou dražší elektřiny se snaží získat vyšší marži i na plynu. Opět porovnáváme nejvíce propagované produkty každého dodavatele se závazkem na 24 měsíců. Porovnáváme pouze komoditní složku ceny a srovnání provádíme jen u produktů, od kterých předpokládáme, že jsou nejvíce nabízeny.  V grafu srovnání získáte jednoduše tak, že v patřičné skupině kouknete na barvičku sloupce dle vašeho dodavatele.

Fix u různých spotřeb plynu

Na rozdíl od elektřiny je cena měsíční poplatku u plynu závislá na spotřebě. Pokud využíváte plyn doma především na vaření, nedá se předpokládat, že se svojí spotřebou dosáhnete na spotřebu zákazníků s ohřevem vody nebo dokonce těch, co plynem topí. V těchto hladinách bude mít dodavatel tendenci účtovat si jiný měsíční poplatek. Fixní poplatek u plynu 2018

Stejně jako opakujeme s každým porovnáním, na malé spotřebě nejvíc ušetří fix. Proto jsme loni zákazníkům s malou spotřebou doporučovali produkty s nejnižším možným fixem. Dařilo se nám to, a výsledkem je fixní poplatek výrazně nižší než v kategorii malé spotřeby bývá zvykem. Dominantní dodavatelé se prakticky shodují v poplatku 30,- nebo 33,- Kč bez DPH měsíčně. SvítímeStejně.cz dokázalo svým zákazníkům zajistit poplatek 10,- Kč bez DPH.

V ostatních kategoriích spotřeby, jsme si již tak dobře nevedli a spíše jsme pouze dorovnávali nejnižší fix, který tradičně mají zákazníci Pražské plynárenské.  Přehled získáte v tabulce přímo pod grafem. (Ceny jsou uvedeny bez DPH)

Cena komodity u dominanta

V oblasti ceny komoditní složky je jasným vítězem mezi dodavateli plynu Pražská plynárenská a.s.. Ukázala se jako nejlevnější dodavatel plynu ze všech dominantních, které porovnáváme. Ceník Jistota, který Pražská plynárenská na svých stránkách propaguje jako doporučený, přichází s jasně určenou cenou 720,- bez DPH pro všechny kategorie spotřeb. Mezi dominantními dodavateli je tedy jasným vítězem, minimálně v segmentu malých spotřeb.

V následujícím grafu pak vidíte porovnání pro jednotlivé kategorie. Jak se dá z předchozích řádků předpokládat. Pražská plynárenská vyhrává první kategorii s přehledem. Vyúčtování pro naši prostřední spotřebu naopak nejlépe dopadne u společnosti E.ON Energie. Nutno podotknout, že náš zákazník ani v jednom případě neprodělal nejvíce, na trhu zkrátka existovala i výhodnější varianta. Všem těm, kteří nám to při prodloužení smluv připomenou, to budeme rádi kompenzovat na příští období.

V kategorii vysoké spotřeby na rok 2018, kam se dlouhodobě snažíme zajišťovat nejlevnější ceny, nejvíce ušetřil zákazník SvítímeStejně.cz. Nejdražším dodavatelem plynu je pak bezpochyby inogy energie, které ve všech námi porovnávaných kategoriích drží nejvyšší standard cen.

Porovnání dodavatelů plynu 2018

Cena komodity se zpravidla mění se spořtebou

Je zavedenou praxí, že dodavatelé plynu vám účtují rozdílné ceny pro rozdílné spotřeby. Tato praxi zcela nepostihuje všechny dodavatele a všechny jejich ceníky ale při sjednávání ceny je třeba si dávat pozor. Pokud tedy plánujete spotřebu omezit, koukněte na cenu plynu v nižších spotřebách, hrozí, že úsporu na spotřebě zaplatíte ve vyšších cenách za jednotku.

Krásně to demonstruje ceník společnosti inogy Energie s.r.o., která zákazníkovi s malou spotřebou do 1,89 MWh účtuje plyn za 1177,21 Kč/MWh bez DPH (1424,- s DPH), zatímco zákazníkovi hned v další kategorii spotřeby cenu sníží o bezmála 300,- Kč/Mwh na celých 908,11 Kč/MWh. (1098,- s DPH)

Závěrem

Ceny v našem srovnání nezahrnují jednotlivé finanční nebo nefinanční bonusy dodavatelů, porovnávají jen komoditní cenu každého dodavatele. Největší přehled o tom, jaký dodavatel je pro vás nejlevnější získáte kvalitním srovnáním, to si mžete udělat sami na stránkách ERÚ nebo si o něj zažádat u nás, stačí nám zaslat fakturu a my vám rádi cenu porovnáme. Zároveň vám zajistíme nabídku, kterou nemžete na českém trhu jen tak získat.

Jak bývá zvykem. Dodáváme i ceníky, ze kterých jsme čerpali. Stáhnout si je můžete přímo pod článkem.

inogy Energie s.r.o.
E.ON energie a.s.
Pražská plynárenská a.s.
Další příspěvky ze stejné kategorie


error

Pomohl vám tento článek? Dejte vědět i ostatním!