Obchodní cena plynu od 1 596 Kč s DPH za 1 MWh. Obchodní cena elektřiny od 3 981 Kč s DPH za 1 MWh ve VT (sazba DO2d). Více na www.PorovnejEnergie.cz

Používáte zastaralý prohlížeč. Doporučujeme bezplatný upgrade na novější verzi, aby se vám webové stránky zobrazovaly správně.

Nejlevnější vytápění – elektřina, plyn, či pevná paliva?

Publikováno: Kategorie: DomácnostŠtítky:
Topení plynem je levné a ekologické, topení elektřinou zase komfortní a nejsnáze dostupné. Univerzální rada neexistuje – pro každou domácnost se hodí něco jiného.Topení plynem je levné a ekologické, topení elektřinou zase komfortní a nejsnáze dostupné. Univerzální rada neexistuje – pro každou domácnost se hodí něco jiného.

Topná sezóna odstartovala a opět se otevírají diskuse o tom, jaký způsob topení je nejvýhodnější. Hlavní spor o levné topení odjakživa vládne mezi zastánci plynu a elektřiny, stále častěji se však skloňují i další způsoby vytápění, ať už se jedná o dřevo, uhlí, nebo pelety. Možností je tedy mnoho a otázka správné volby je velmi důležitá. Vzhledem k tomu, že topení zpravidla představuje největší energetický výdaj domácnosti, se správně zvoleným způsobem vytápění můžete ročně ušetřit tisíce, a naopak – topení nevhodné pro váš dům či byt vám na výdajích nemálo přidá. Faktorů, které ovlivňují správný výběr, je celá řada. V první řadě jde o to, o jaký druh stavby se jedná, jaká je její energetická náročnost, jaké náklady jsou spojené s pořízením potřebného vybavení a tak dále. V některých případech je počáteční investice vyšší, ale následné pravidelné náklady nižší, jindy ušetříte na začátku, ale pak je třeba počítat s větší finanční náročností. Zkrátka co se vyplatí jednomu, nemusí se vyplatit druhému.

 

Topení elektřinou - komfortní a dostupné

Výhodou elektřiny je fakt, že je dostupná všude. V místech bez plynové přípojky jsou domácnosti odkázány právě na elektřinu nebo pevná paliva a topení elektřinou je jednoznačně komfortnější a také ekologičtější způsob. Na druhé straně je tu však i jedna velká nevýhoda – při vysoké spotřebě o levné topení rozhodně nejde. Proto je elektrické topení nejvhodnější pro moderní dřevostavby a obecně domy pasivní, tedy s nízkou energetickou spotřebou. Díky dobrému zateplení příliš energií nespálíte a elektřina pro vás bude výhodnější než pořizování drahého plynového kotle i v případě, že v místě bydliště plynovou přípojku máte. Domácnosti s některými typy elektrického vytápěním navíc mohou požádat o výhodnější sazbu D57d, při které 20 hodin odebírají tzv. noční proud. 

Nejlevnější topení představuje elektřina pro pasivní domy

Elektrické vytápění lze realizovat centrálně pomocí elektrického kotle či tepelného čerpadla, ale i lokálně pomocí přímotopů nebo akumulačních kamen. Všechny metody mají své výhody i nevýhody, ať už jde o výši spotřeby, snadnost obsluhy nebo počáteční investici. 

V každém případěsi dobře rozmyslete, od koho budete energii odebírat. Porovnejte nabídky dodavatelů a zvolte tu nejvýhodnější pro své potřeby.

 

Topení plynem - levné a ekologické

V místech, do nichž je zavedena plynová přípojka, je vytápění plynem často automatickou volbou. Největším plusem zemního plynu je cena, která je ve srovnání s elektřinou výrazně nižší. Na druhé straně se nevyhnete vysoké počáteční investici, samozřejmě pokud se nerozhodnete pro zastaralá lokální plynová topidla, tzv. wawky (odkaz). Kromě plynového kotle budete potřebovat rozvody, komín a radiátory, počítat je nutné taky s pravidelnou údržbou a návštěvami revizního technika.

Topení plynem je levné, ale není dostupné všude.

Plynový kotel se hodí zejména pro větší domy s hůře řešeným zateplením, kde by vytápění elektřinou znamenalo obrovskou spotřebu a vysoké náklady. Při výběru plynového kotle se zaměřte na emisní třídu, která odráží tvorbu škodlivin, bezpečnost a efektivitu vytápění. Zde platí čím vyšší emisní třída, tím lepší.

I v případě vytápění plynem věnujte velkou pozornost volbě dodavatele, který vám nabídne nejen levné vytápění, ale i výhodné smluvní podmínky. 

 

Pevná paliva – nesmrtelná klasika

Zejména na venkově se stále najde dost domácností topících dřevem či uhlím, ať už centrálně, nebo v klasických kamnech. Dřevo nebo uhlí lze pořídit velmi levně a díky technologickému pokroku lze i pevná paliva spalovat relativně ekologicky. 

Levné vytápění je vykoupeno především náročnější obsluhou a také nutností skladování. Do kotle na pevná paliva je nutné několikrát denně přikládat, o obyčejných a krbových kamnech ani nemluvě. Palivo je náročné na skladovací prostory, odkud je potřeba ho pravidelně nosit, dřevo případně i nařezat a naštípat, pro optimální výhřevnost musí být suché. Pravidelný servis a čištění potřebují také spalinové cesty a komín.

K pevným palivům dnes řadíme i tzv. pelety a štěpku. Dřevní štěpka je defacto odpadní materiál vzniklý při těžbě a zpracování dřeva, je tedy velmi levná. Kvůli náročnějšímu skladování a velkým nárokům na prostor se využívá hlavně ve velkých domech a průmyslových provozech. Pro rodinné domy jsou vhodnější dřevěné pelety, které je možné spalovat i v menším objemu a jsou výrazně výhřevnější.

 

Optimální kombinace

Využít k vytápění více způsobů najednou se jeví jako ideální varianta. Plynový nebo elektrický kotel dobře doplní například krbová kamna, zejména pokud bydlíte mimo velké město, máte přístup k levnému dřevu a místo na jeho skladování. Kromě lehké úspory se vícero zdrojů vytápění hodí i v případě poruchy dominantního topení, odstávky či komplikací spojených například s počasím. 

 

Spočítejte si náklady na vytápění, teplou vodu a elektrickou energii 

 

Porovnejte nabídky dodavatelů elektřiny a plynu 

 

 

 

 
Další příspěvky ze stejné kategorie


error

Pomohl vám tento článek? Dejte vědět i ostatním!