Obchodní cena plynu od 1 596 Kč s DPH za 1 MWh. Obchodní cena elektřiny od 3 981 Kč s DPH za 1 MWh ve VT (sazba DO2d). Více na www.PorovnejEnergie.cz

Používáte zastaralý prohlížeč. Doporučujeme bezplatný upgrade na novější verzi, aby se vám webové stránky zobrazovaly správně.

Elektroodpadu je stále více. Kam s ním?

Publikováno: Kategorie: Domácnost, Rady a tipy, UdržitelnostŠtítky: ,




Elektroodpad dnes představuje nejrychleji narůstající druh odpadu. Víte, jak naložit s vysloužilou pračkou, televizí a mobilním telefonem?



Domácích spotřebičů, notebooků, telefonů, audiopřístrojů, zkrátka elektroniky všeho druhu je v domácnostech pomalu víc než nábytku.A stejně jako všechny ostatní věci mají i elektrospotřebiče kratší či delší, ale v každém případě omezenou životnost. Přijde den, kdy se z každodenního pomocníka stane odpad, kterého se potřebujeme zbavit.Ve vyspělých evropských zemích roste podíl elektroodpadu až trojnásobnou rychlostí v porovnání s jinými materiály. Jeho správná likvidace je tedy stále zásadnějším tématem. 

Rozebrat spotřebič na prvočinitele, jež by bylo možné vyhodit do kontejnerů na třídění odpad, samozřejmě nelze. Pro tento druh odpadu je typické složení z mnoha různých materiálů, z nichž větší část svůj dedikovaný kontejner ani nemá. Některé z těchto materiálů jsou vzácné a najdou opětovné uplatnění ve výrobě, například mobilní telefon obsahuje nezanedbatelné množství zlata a stříbra. Některé zase mohou být nebezpečné a zamořit životní prostředí toxickými látkami, to jsou třeba. To všechno jsou důvody, proč elektroodpad likvidovat s rozmyslem a vždycky ho odkládat na místa k tomu určená.Podle informací společnosti ASEKOL, která elektroodpad shromažďuje a zpracovává, se takto ročně nasbírá kolem 20 tun vysloužilých elektrozařízení.Správnou recyklací lze přitom opětovně použít až 95 % materiálů.

Vyřazené spotřebiče lze správně zlikvidovat několika způsoby. První možností jsou speciální červené kontejnery, kterých jsou po republice umístěny už skoro čtyři tisíce. Jejich výhodou je snadná dostupnost – k dispozici jsou 24 hodin denně.Do těchto sběrných nádob je možné odhazovat drobnější spotřebiče (maximálními rozměr je 51x36x40 cm), jako jsouvarné konvice, telefony, fény, žehličky, elektronické hračky, sluchátka, fotoaparáty, nářadí a také bateriové články. Do kontejneru přirozeně nemůžete dávat spotřebiče větších rozměrů (nesnažte se je rozebrat na menší části), jako jsou lednice, pračky nebo trouby. Nepatří sem ale ani televize a monitory, žárovky a zářivky nebo autobaterie. Možná vás potěší, žeza každý kilogram elektroodpadu, které vhodíte do červených kontejnerů, obdrží jednu korunu Národní rada osob se zdravotním postižením ČR, která podporuje hendikepované při získávání pracovních příležitostí.Charitativní spolupráce byla odstartována v roce 2015 a vynesla již přes 4 miliony korun.

Kontejner na elektroodpad společnosti ASEKOL

Všechno, co se do červeného kontejneru nevejde nebo do něj nepatří, nalezne odkladiště na sběrném dvoře. Sem odvezte velké spotřebiče, jako je myčka nádobí nebo starý přímotop, odevzdat zde můžete také televizory a světelné zdroje, které vyžadují zvláštní zacházení. Kontakty na sběrné dvory byste měli najít na internetových stránkách své obce.

Zejména velkých spotřebičů se lze zbavit v okamžiku nákupu spotřebiče nového.Pro elektroodpad byla v roce 2005 zavedena tzv. povinnost zpětného odběru, která přenáší odpovědnost za bezpečnou likvidaci a využití na výrobce a prodejce zařízení. Při nákupu nového zboží musí být zákazník informován o možnostech likvidace starého spotřebiče a prodejci musí umožnit bezplatné odevzdání použitého zařízení podobného charakteru v množství, kus za kus. Velcí prodejci (ti s prodejní plochou nad 400 m2) jsou dokonce povinni přijmout k likvidaci všechny malé elektrospotřebiče do rozměru 25 cm.

 




Další příspěvky ze stejné kategorie


error

Pomohl vám tento článek? Dejte vědět i ostatním!