Obchodní cena plynu od 1 596 Kč s DPH za 1 MWh. Obchodní cena elektřiny od 3 981 Kč s DPH za 1 MWh ve VT (sazba DO2d). Více na www.PorovnejEnergie.cz

Používáte zastaralý prohlížeč. Doporučujeme bezplatný upgrade na novější verzi, aby se vám webové stránky zobrazovaly správně.

Jak čistit myčku nádobí, aby sloužila déle

Publikováno: Kategorie: Domácnost, Rady a tipy, SpotřebičeŠtítky:
Myčka je nejpoužívanějším kuchyňským spotřebičem. Jak se o ni starat, aby vydržela bez poruchy co nejdéle?Každodenní fungování bez myčky nádobí je dnes pro většinu rodin nemyslitelná představa. Společně s pračkou tvoří dvojici nejdůležitějších spotřebičů v domácnosti a šetří nám hodiny a hodiny času. Její důležitost si nejlépe uvědomíme v situaci, kdy se myčka porouchá a nám nezbyde než čekat na servis či nový spotřebič několik dní. Aby se takové nepříjemnosti děly co nejméně, je dobré myčku čistit a věnovat jí náležitou péči. 

 

Co se děje uvnitř

Jak probíhá celý mycí cyklus od chvíle, co myčku zapnete, až do jejího závěrečného zapípání? Jako první je zahájeno předmývání. Otevře se přívodní ventil, napustí se voda, spustí se topení a oběhové čerpadlo. To vytvoří potřebný tlak a nažene vodu do tzv. ostřikovacích ramen, které pak omývají nádobí. Následuje hlavní mytí dle zvoleného programu, pro které se otevře zásobník s mycím prostředkem. Oplachování pak zbaví nádobí zbytků mycího prostředku a cyklus pokračuje leštění za pomoci připraveného leštidla. Závěrečnou část představuje sušení, tedy odčerpání vody, po němž se nadbytečná vlhkost odpaří buď samovolně, anebo, u myček s aktivním sušením, s pomocí vestavěné turbíny. 

Z toho plyne, že mytí je poměrně složitý proces, do nějž se zapojuje celá řada součástek. Všechny je třeba udržovat čisté, neboť jejich výměna zpravidla není levná záležitost. Pouze čistá myčka tedy šetří čas, vodu i energii.

 

Jak správně čistit myčku?

Chcete-li mít stále čisté nádobí, musíte mít v první řadě čistou myčku. Uvnitř spotřebiče mohou zůstávat zbytky jídla i mastnota, nebezpečný je také vodní kámen, který součástky myčky zanáší. Myčka zanesená nečistotami bude nejen hůř mýt, ale spotřebuje i více elektřiny a stane se zdrojem nepříjemného zápachu. Nečistoty se usazují především na filtru, jímž je přesně pro tento účel myčka vybavena. Ideálně jednou týdně filtr vyndejte, opláchněte, případně ho houbičkou nebo kartáčkem vyčistěte. Nečistoty mohou zůstat i v tryskách ostřikovacích ramen, kde pak brání proudění vody. Třetím kritickým místem jsou pak dvířka, zejména okolí těsnění. K čištění použijte mokrý hadřík se saponátem.

Správně zvolený prostředek dokáže myčku čistit

Zhruba jednou za měsíc nechte myčku projít čisticím cyklem. Zapněte ji prázdnou, pouze s mycím prostředkem nebo prostředkem určeným speciálně na čištění myček, na nejvyšší možnou teplotu. Snadno dostupným čistícím prostředkem je ocet a jedlá soda. Nejmodernější modely myček jsou vybaveny samočistícím programem, který stačí jen zapnout.

 

Prevence se vyplatí

Pečovat o svou myčku můžete už způsobem, jakým ji používáte. Věnujte pozornost správnému umístění špinavého nádobí – velké, těžké a nejvíce znečištěné kusy umístěte do spodního koše, do horního pak dejte menší a křehké nádobí. Nádoby pokládejte dnem vzhůru a tak, aby mezi nimi zůstala alespoň malá mezera. Před mytím zkontrolujte, zda se  ostřikovací ramena mohou volně otáčet a nenaráží na žádnou překážku. Snažte se myčku nepřecpávat, ale plnit ji tak akorát, jinak umytí nebude stoprocentní. 

Když dáváte nádobí do myčky, není třeba ho oplachovat, ale pečlivě z něj odstraňte veškeré zbytky jídla, jadérka z ovoce, skořápky z vajec, zkrátka všechno, co by mohlo ucpávat čerpadlo a filtr odtoku. Pozor dávejte i na papírové samolepky a etikety na sklenicích či lahvích. 

 

 
Další příspěvky ze stejné kategorie


error

Pomohl vám tento článek? Dejte vědět i ostatním!