Všechny informace o aktuální situaci na energetickém trhu, dodavateli poslední instance a možnosti uzavřít nové smlouvy naleznete na portálu www.dodavatelposledniinstance.cz

Používáte zastaralý prohlížeč. Doporučujeme bezplatný upgrade na novější verzi, aby se vám webové stránky zobrazovaly správně.

Denní světlo ubývá. Co to znamená pro naše zdraví?

Publikováno: Kategorie: DomácnostŠtítky: ,
Přirozené denní světlo je pro člověka obrovským zdrojem energie a podmínkou pro správné fungování organismu. Skleslost, nedostatek vitality, špatná nálada, to jsou stavy, které ze zimního období všichni dobře známe. Většina z nich přímo souvisí s nedostatkem denního světla.S chladnějším počasím a kratšími dny také chodíme méně ven, čímž své vystavení dennímu světlu ještě omezujeme. Mnozí z nás si ze všeho nejdříve všimnou změny v oblasti psychiky.  Přirozené denní světlo je pro člověka obrovským zdrojem energie a podmínkou pro správné fungování mozku. Skleslost, nedostatek vitality, špatná nálada, to jsou stavy, které ze zimního období všichni dobře známe. Většina z nich přímo souvisí s nedostatkem denního světla. V rovině fyzické se na našem organismu začne projevovat hlavně nedostatek vitaminu D, jehož dominantním zdrojem je právě sluneční záření. Vitamin D je kromě jiného klíčovým stavebním kamenem imunitního systému, stáváme se tedy náchylnějšími k virovým i bakteriálním infekcím. Jak můžeme se světelným deficitem bojovat?

 

Lampy napodobující denní světlo

Běžné umělé světlo naše zdraví spíše podkopává. Natožpak blikající žárovky, především u nekvalitního LED osvětlení. Způsobují rychlou únavu a často z nich také bolí či pálí oči. LED osvětlení používané po setmění snižuje produkci nočního hormonu melatoninu, který má vliv mimo jiné na krevní oběh, imunitu, psychiku či dokonce stárnutí. Právě nedostatek melatoninu je jednou z příčin nespavosti.

Speciální lampy vydávají světlo stejné vlnové délky, jako má denní světlo.

Plnospektrální lampa Medisana

Naštěstí dnes již existují speciální, tzv. plnospektrální lampy, které dokáží denní světlo téměř dokonale imitovat. Poskytují celé spektrum vlnových délek světla a užívají se i k léčebným účelům v rámci tzv. fototerapie. Její pomocí se řeší jak potíže psychické, například deprese a úzkosti, tak tělesné, například lupénka. Lampy s denním světlem již seženete v běžné prodejní síti a zima s nimi bude o hodně příjemnější. 

 

Domácí světlovody

Denní světlo do místnosti přivádějí zejména okna, existují však i další řešení, jak jeho množství zvýšit. Jednou z variant jsou světlovody – tubusy, které přivádějí do místností denní světlo ze střechy nebo z fasády domu.

Venkovní kopule světlovodu Lightway

Kopule umístěná venku má za úkolposbírat co nejvíce světla z oblohy a poslat ho dále do světelného tubusu. Tubus pak díky velké směrové odrazivosti dokáže denní světlo přivést až na vzdálenost 50 m od kopule. Uvnitř místnosti se pak nachází difuzér, který rovnoměrně rozptyluje denní světlo po prostoru. „Výhodou světlovodů je, že přinášejí světlo do místnosti shora, tudíž podvědomě působí ještě přirozeněji jako zdroj denního osvětlení než okna samotná. Významně tak pomáhají snížit negativní dopady pobytu člověka uvnitř budovy a přispívají lepšímu zdraví a imunitě,“ říká Jakub Brandalík ze společnosti LightwayNa instalaci světlovodů je ideální myslet už při plánování stavby, je však možné je instalovat i do domů již postavených.

 

Procházky venku

Každá minuta pod širým nebem se počítá. Lidský organismus rozlišuje, zda jsme vystaveni dennímu světlu – slunečnímu svitu, nebo umělému osvětlení. Na první pohled by se sice mohlo zdát, že je světlo jako světlo, opak je ale pravdou. Umělé osvětlení  z běžných zářivek či žárovek neposkytuje tělu celou šíři barevného spektra světla, kterou potřebuje pro správné fungování. Na počasí, které venku panuje, přitom vůbec nezáleží. Může být klidně pod mrakem, přesto je rozdíl světelného spektra uvnitř domu a venku obrovský. I zcela průhledná okenní tabulka jeho významnou část odfiltruje. 

 
Další příspěvky ze stejné kategorie


error

Pomohl vám tento článek? Dejte vědět i ostatním!