Používáte zastaralý prohlížeč. Doporučujeme bezplatný upgrade na novější verzi, aby se vám webové stránky zobrazovaly správně.

Velikost dodavatelů elektřiny pro rok 2019

Publikováno: Kategorie: Informace o změně dodavatele, Obecné informaceŠtítky: , , , , , , ,




Jednou z nejčastějších otázek, kterou na nás máte, je : "Jak velký je dodavatel xy?". Rozhodli jsme se tedy zapracovat na datech a přinášíme vám rozsáhlou analýzu a srovnání velikosti všech dodavatelů elektřiny v ČR. Ve statistice zohledňujeme jen dodavatele, kteří mají víc než 100 odběrných míst na elektřině (samostatně).



Největší dodavatelé elektřiny

Oproti minulý rokům se na prvních příčkách začínají objevovat dodavatelé spojení s distributory elektřiny. Znamená to, že do systému OTE přibývají odběrná místa, která tam dříve nebyla,přesto však nemůžeme věřit prvním příčkám naší tabulky a můžeme si být jistí, že ČEZ neuvádí zdaleka všechna svoje odběrná místa. Prosté srovnání velikosti dodavatelů podle počtu OM nezohledňuje ani cenu ani solidnost dodavatele. Při výběru dodavatele tedy nevybírejte pouze podle jeho počtu zákazníků.

Dodavatel201720182019/01Změna za rok 2018Vstup do 20192019/02
E.ON Energie, a.s.112521311108961113579-1431726831113884
ČEZ Prodej, a.s.12943585918310908267297482316431302379
innogy Energie, s.r.o.386142413702422002275608300423339
BOHEMIA ENERGY entity s.r.o.38478039781839197413038-5844388781
CENTROPOL ENERGY, a.s.240654238780229896-1874-8884228783
ČEZ ESCO, a.s.122490114804-7686113913
COMFORT ENERGY s.r.o.8199286868852084876-166084740
X Energie, s.r.o.753047276773037-253727073409
Pražská plynárenská, a.s.33853439135121210060729951459
LAMA energy a.s.4096543243424332278-81042876
MND a.s.24549432124675318663354149235
Amper Market, a.s.3786041467292893607-1217829028
Europe Easy Energy a.s.3886040382400031522-37939737
EP ENERGY TRADING, a.s.342523439338811141441838410
Pražská energetika, a.s.277213200363377428231374103917
eYello CZ, k.s.2123727971352706734729936607
Energie ČS, a.s.12163255152846913352295429265
ARMEX ENERGY, a.s.221182495525231283727625133
Dobrá Energie s.r.o.142322118422059695287522984
VEMEX Energie a.s.209401707516861-3865-21416772
CARBOUNION BOHEMIA, spol. s r.o.2188152551739313067213817397
FONERGY s.r.o.77471002410291227726710447
Fosfa a.s.691567464930-169-18164798
Veolia Komodity ČR, s.r.o.53905893951650336239540
Eneka s.r.o.29595317572523584085816
ELIMON a.s.449747014674204-274672
Lumius, spol. s r.o.464245363356-106-11803335
Maxim Energy, a.s.11343601421024676094161
Nano Green s.r.o.31783453346027573480
Utylis Energie s.r.o.14733320364918473293681
Slovenské elektrárne Česká republika, s.r.o.270931843167475-173198
Česká Regionální Energetika a.s.2211285130976402463094
CORASTA s.r.o.1873274329008701572942
Stabil Energy s.r.o.263625892564-47-252458
Lidová energie s.r.o.111171817071607-111765
GEEN Sale a.s.4261459171310332541751
Rodinná energie a.s.01336201513366791738
Ray Energy a.s.120413231322119-11329
Moravská plynárenská s.r.o.565130015187352181545
První rodinná a.s.306103212627262301312
Karlovarská plynárenská s.r.o.80710161065209491089
Gas International s.r.o.463946981483351135
TAURON Czech Energy s.r.o.1312806806-5060804
NWT a.s.072613377266111338
V-Elektra, a.s.53972376518442775
Strong energy s.r.o.069074169051753
CONTE spol. s r.o.1776636538-1140-98529
QUANTUM, a.s.5366326619629676
UCED LDS s.r.o.062912566296271260
ENERGO LaR s.r.o.60861859210-26594
IN ENERGIE Prodej s.r.o.28656811632825951182
ČEZ, a. s.539536529-3-7529
Clever Energies s.r.o.40552554312018543
BIDLI energie, a.s.051557451559650
ELGAS Energy, s.r.o.209434784225350783
SPP CZ, a.s.0416520416104577
České teplo s.r.o.3243864126226417
AZ Energies s.r.o.0379592379213674
Digital Energy Services s.r.o.0373321373-52302
Východočeská energie s.r.o.334332333-21334
Český Energetický Dodavatel a.s.132326224919419232255
Teplárny Brno, a.s.0325486325161486
Energie na druhou s.r.o.2193163779761374
ČM ENERGETIKA a.s.332293289-39-4286
MDI Energy s.r.o.25226725915-8259
A-PLUS Energie obchodní, a.s.1162572651418272
Enbezo s.r.o.023926523926265
Energie Pro s.r.o.1804237211-1567-26211
CARBOUNION KOMODITY, s.r.o.1225226219-999-7212
Energy Trading Services s.r.o.18622421938-5220
FREE for YOU s.r.o.021929321974317
OBECNÍ PLYNÁRNA, s.r.o.223214210-9-4209
Energy For Future, a .s.0192189192-3190
ENCO group, s.r.o.117134134170135
L.D.Energy, s.r.o.012413412410141
Zero Energy s. r. o.012116412143178
General Energy a.s.00111
ZFP Energy, a.s.127127216

Nejúspěšnější jsou ti nejagresivnější. Můžeme zhodnotit, že společnosti se silným a agresivním marketingem jako jsou například innogy a MND, kteří bezpochyby investují do reklamy nemalé částky, patří mezi ty úspěšnější. MND pak často potkáte i mezi klienty, obchodují jej často firemní obchodníci nebo callcentra do domácností.

Skokani roku 2018 meziročně

Seřazením tabulky (kliknutím na šipky v záhlaví sloupce) podle sloupců změn můžete získat jednoduchý přehled o pořadí nárůstu počtu odběrných míst meziročně nebo na přelomu roku 2019. Změny k 1.1. každého roku jsou pro změny dodavatele elektřiny typické, k dramatickým změnám tak dochází až k tomuto datu.

Kromě innogy jsou na poli změn dodavatele silnými hráči i Yello a Pražská plynárenská. Malý brácha od Pražské energetiky na zákazníky cílí vstřícným marketingem, nízkou cenou a to vše podporuje i častou účastí v aukcích a soutěžích o zákazníky s odběrem elektřiny. Yello je typické velmi vstřícnou smlouvou nebo všeobecnými podmínkami na jednu stranu. Meziročně si velmi hezky polepšily i Comfort energy ze skupiny dodavatelů Bohemia energy, o kladnou bilanci však přišel hned v lednu kdy počet jeho zákazníků začal opět klesat. Bohemia Energy pak především převedla zákazníky v roce 2018 akvizovaného Amper marketu, v lednu opět ztratila čímž potvrzuje klesající trend celé skupiny.

Výrazným skokanem je pak dodavatel Dobrá energie, který je znám především z drobných soutěží pořádaných obchodními skupinami, které dříve prodávali samotné dodavatele energií.

Největší alternativní dodavatel

BOHEMIA ENERGY je stále největší alternativní dodavatel. Přesun zákazníků Amper marketu udržel dodavatele v čele s náskokem přes 16 tisíc odběrných míst. CENTROPOL ENERGY by zůstal na druhém místě i tak, pokud však sečteme všechny dodavatele skupiny je pozice Bohemia Energy neotřesitelná.

Kde se berou odběrná místa?

Protože odběrná místa nepřibývají takovým tempem, jako se množí ve statistice OTE, je zřejmé, že do změny dodavatele elektřiny se odhodlává stále více zákazníků, kteří dříve dodavatele nezměnili. Jasným trendem na tomto poli jsou pak zákazníci, kteří si sami svého dodavatele vyberou na internetu nebo v porovnávači.

Srovnání dodavatelů elektřiny podle počtu zákazníků ani odběrných míst však není nejvhodnějším parametrem při výběru dodavatele. Příkladem může být celá řada velkých alternativních dodavatelů, která na základě chybných marketingových kroků o své zákazníky již stabilně přichází.

error



Další příspěvky ze stejné kategorie


error

Pomohl vám tento článek? Dejte vědět i ostatním!