Obchodní cena plynu od 1 596 Kč s DPH za 1 MWh. Obchodní cena elektřiny od 3 981 Kč s DPH za 1 MWh ve VT (sazba DO2d). Více na www.PorovnejEnergie.cz

Používáte zastaralý prohlížeč. Doporučujeme bezplatný upgrade na novější verzi, aby se vám webové stránky zobrazovaly správně.

Blackout – jak se připravit na výpadek elektřiny

Publikováno: Kategorie: Rady a tipyŠtítky: ,




Skutečný blackout jsme naštěstí nikdy nezažili, kratší či delší výpadek proudu ale dokáže potrápit. Co mít v takové situaci doma v zásobě?



Málokdo si to uvědomuje do konečných důsledků, ale elektřina dnes pohání úplně všechno. Blackout by proto znamenal katastrofu obřích rozměrů. Představa, že si zapálíme svíčku a aspoň si na chvíli odpočineme od rozsvícených obrazovek, je sice krásná a romantická, dlouhodobým výpadkem elektřiny by však utrpělo mnohem víc než naše kancelářské povinnosti. Čerpadla by přestala čerpat benzín u benzínových pump, voda by přestala téct, kanalizace by vypověděla službu, lednice by přestaly chladit nejen potraviny, ale iléky a vakcíny. V márnicích by brzy začali řešit problém, jak naložit s nechlazenými těly, výpadky serverů by začaly pozvolna způsobovat informační kolaps, protože bychom se více nebyli schopni dostat k digitalizovaným dokumentům, fotografiím, spisům, záznamům. 

Takový opravdový blackout jsme naštěstí nezažili (i když ve světě několik případů proběhlo) a je otázkou, zda se na takovou situaci dá vůbec připravit. Snaží se o to jistá skupina lidí, odnož tzv. preppers (od anglického slovesa to prepare – připravit se), která se připravuje specificky na  elektromagnetický puls, který vyřadí veškeré elektronické okruhy a tím fakticky blackout způsobí. Takové přípravy však znamenají obrovský zásah do životního stylu a vzhledem k pravděpodobnosti blackoutu je jejich smysluplnost značně pochybná. 

Blackout

Klasický blackout by nastal v případě přetížení distribuční sítě, které by v důsledku znamenalo kolaps. Ano, právě proto má správa distribuční sítě regulovanou cenu, kterou nemůžete ovlivnit. Jedním z důvodů je právě fakt, že je nutné zajistit maximální spolehlivost a fyzikální průchodnost sítě, aby byla České republice ochráněna kritická infrastruktura. Státy dlouhodobě sužované konflikty, jako je například Izrael, mají regulovaný dokonce celý energetický sektor – vybrat si zde nelze ani obchodníka, neboť energetika je považována za součást bezpečnosti státu a jeho fungování. 

Druhým nástrojem ochrany proti blackoutům je opatrný postup v případě obnovitelných zdrojů, tedy fotovoltaik a větrných elektráren. V případě, že začne foukat silný vítr a svítit slunce, začnou tyto alternativní elektrárny generovat příliš mnoho elektřiny, ta putuje do sítě, kde nedojde k jejímu  spotřebování, a tím může dojít k přetížení. Elektřina se totiž chová podobně jako proud vody – tlačí se tam, kudy projde, a ne nutně tam, kam chcete, aby šla. Navíc ji nemáte šanci zastavit na hranicích, na energetický trh je tedy nutné se dívat v souvislosti celé Evropy. 

Elektřinu jsme si zvykli brát jako samozřejmost a často si stěžujeme na její nákladnost, protože je to přeci „jen elektřina, tak co na ní může být tak drahé“. Část ceny však tvoří i naše bezpečnost a to, že si můžeme koupit chlazené maso, načerpáme benzín nebo nabijeme baterie svých telefonů. 

Opusťme ale případ velkého blackoutu a pojďme se podívat na mnohem pravděpodobnější situaci – krátkodobý výpadek elektřiny. Na ten se totiž můžeme připravit docela dobře. Pokud chcete být skutečně soběstační, máte rodinný dům a jste zkušení kutilové, můžete si upravit vývod zásuvek tak, aby jej bylo možné odpojit od sítě a napojit na benzínový agregát. 

Pro většinu z nás je ale užitečnější rada připravit si voděodolný kufřík, v němž budou uloženy  svíčky a zápalky, případně petrolejku nebo kempingovou propanbutanovou bombu s příslušnou lampičkou. Určitě má smysl, abyste doma uchovávali záložní baterie do svítilny. Co se týká baterií, snažte se  nakupovat elektronická zařízení tak, aby fungovala na co nejméně typů baterií. Nikdy to nebude stoprocentní, ale mít tři svítilny a každou na jiný typ baterií je značně nevýhodné. Pokud máte nabíjecí baterie, přesvědčte se, že víte, jak o ně pečovat a mít je nabité (např. NiCd, NiMH trpí samovybíjením). Určitě lze doporučit i malé přenosné rádio na baterie. Další šikovnou pomůckou jsou powerbanky, které v případě potřeby zajistí alespoň dobití telefonů. Malá butanová bomba a kempingový vařič poslouží ve chvíli, kdy nemáte plynový sporák a budete si chtít udělat čaj nebo kávu. Při výpadku proudu minimalizujte otevírání lednice. Je velmi dobře izolovaná a udrží chlad, každé otevření však pouští dovnitř teplo. Pokud jste ochotni investovat o něco více, stojí za to pořídit větší powerbanky, které umožňují i připojení notebooků, jsou schopné utáhnout stolní lampu nebo třeba wi-fi router, abyste zůstali informačně funkční. K mnoha powerbankám se dá dokoupit i přenosný solární panel, kterým můžete přes den zařízení dobíjet.

 




Další příspěvky ze stejné kategorie


error

Pomohl vám tento článek? Dejte vědět i ostatním!