Obchodní cena plynu od 1 596 Kč s DPH za 1 MWh. Obchodní cena elektřiny od 3 981 Kč s DPH za 1 MWh ve VT (sazba DO2d). Více na www.PorovnejEnergie.cz

Používáte zastaralý prohlížeč. Doporučujeme bezplatný upgrade na novější verzi, aby se vám webové stránky zobrazovaly správně.

Spotřeba elektřiny podle typu televizoru

Publikováno: Kategorie: Domácnost, SpotřebičeŠtítky: , , , , ,
Koupě televizoru už dávno není o tom, dojít do obchodu a vybrat z těch největších za nejmenší cenu. Na trhu máme nepřeberné množství televizorů různých velikostí, tlouštěk, vykreslování, rozlišení včetně chytrých funkcí jako je třeba internet. Pojďme se podívat, jaké máme možnosti výběru a jaké jsou případné výhody a nevýhody různých typů.Televizory můžeme rozdělit do tří typů. LED televizory, LCD televizory nebo PLAZMOVOVÉ televizory. Obecně lze při výběru říci, že čím je schopnost, kvalita a velikost televizoru větší, tím je pořizovací hodnota také vyšší.

Plazmové televizory nepracují s vnitřním podsvícením, ale jejich pixely získávají barvu z elektrického náboje působícího na plyn, který se poté změní na plasmu. Jednou z nevýhod je určitě větší spotřeba elektrické energie oproti dalším typům, způsobená hlavně velikostí a detailním provedením, ve které se plasmové televizory vyrábějí. Další nevýhodou je zde určitě mnohem menší životnost než u LCD a zanechávání vysvícených obrazců na televizoru, jedná se např. o nepohybující se loga různých televizních stanic. V dnešní době je to už sice méně patrné, ale občas by nám to mohlo vadit. Cena je poměrně vyšší než u LCD televizorů, máme zde však velmi kvalitní obraz s plnohodnotnou černou barvou. O obrazovku lze snadno pečovat, není tak náchylná k poškození.

LCD televizorům patří obrovské plus díky velkému množství různých velikostí, které si můžeme zvolit, jejich přijatelná cena a také i jas, protože nebudeme na obrazovce pozorovat žádné známky odlesku slunce, osvětlení nebo oken. Životnost televize je zde také mnohem vetší a můžeme se tedy klidně dostat i na 10 let, ale záleží zde také na dané technologii výroby prodejce. Spotřeba elektrické energie LCD televizorů je také velmi významným plusem, můžeme se dostat i o 30% níže než u plazmových obrazovek.

LED televizory se dokáži svou výkonností přiblížit i televizorům plazmovým. Velikou výhodou je zde použití LED podsvícení, díky kterému se můžeme dostat na velice nízkou spotřebu elektrické energie. Za tento televizor si ale budeme muset bohužel připlatit, cena je zde vyšší než u LCD televizorů. S životností LED televizorů si hlavu lámat nemusíme, díky málo tepelně náročnému vnitřku se televize zbytečně nezatěžuje a životnost je podobná jako u LCD televizorů

 

Plazma:Spotřeba televizoru
+ Kvalitní zobrazení obrazu
+ Dobré čištění
+ Design
- Vysoká spotřeba elektřiny
- Vysoká pořizovací cena
- Menší životnost
- Zaujímá velký prostor

LCD:
+ Cena
+ Dobré přizpůsobení jasu
+ Přijatelná spotřeba
- Delší odezva obrazu
- Horší pozorovací úhel

LED:
+ Velmi nízká spotřeba (až o polovinu nižší než u LCD)
+ Velice tenká obrazovka
+ Dobrý jas
+ Dlouhá životnost
- Vysoká pořizovací cena
- Nerovnoměrné podsvícení
- Slabší podání černé

Jak je to se spotřebou televize?

Nejúpornější technologií televize je jsou již zmíněné LED televizory.  Zároveň se jedná i o televizory s obecně nejzelenějším způsobem výroby. Konkrétní specifikace jsou vždy závislé přesném modelu. LED televize svojí cenou ovšem jen málokdy dorovnají případnou úsporu za elektrickou energii v horizontu několika následujících let. V případě, že máte v plánu televizi měnit častěji než jednou za 5 let, nemá cenu pořizovat LED televizor a raději doporučujeme nakoupit LCD. Obecně se však od technologie LCD televizí upouští a již nyní je problém LCD televize v některých uhlopříčkách nakoupit.

Jak snížit spotřebu televize? Co ovlivňuje spotřebu televizoru?

Jestliže doma máte plazmovou obrazovku a chcete snížit její spotřebu, vyhýbejte se tzv. živému nebo dynamickému režimu, který má nejvyšší jas. Tento režim je sice líbivý, ale drahý. Zkuste si nastavit například režim kino, který poskytuje nejen příjemné barvy a jas pro večerní sledování filmů, ale také šetří vaše peníze i oči.

Obecně platí, že nastavení vyššího kontrastu a jasu spotřebovává více energie. Kontrast se hodně promítá především u plazmové televize, jas má přímý vliv na spotřebu všech technologií největší rozdíly však pocítíte u LCD televize. Většina nových televizí pak nabízí i Eco režimy, které zohledňují nastavení tak, aby byly co nejúspornější.

Určitě nezapomínejte ani na nastavení automatického vypnutí. Pokud u televize usínáte, nebo používáte televizi jako zvukovou kulisu můžete tímto nastavením předejít zbytečně vysokým účtům za elektřinu. Již známým žroutem je pak stand-by režim.

Rádi vám pomůžeme spočítat, kolik vás stojí provoz vaší televize ročně. Pokud máte tu nejúspornější variantu můžete vyzkoušet ušetřit peníze za elektřinu i jinak. Klidně i 3 000 korun ročně vám ušetří srovnání dodavatelů energie od SvítímeStejně.cz.

srovnani2

 
Další příspěvky ze stejné kategorie


error

Pomohl vám tento článek? Dejte vědět i ostatním!