Obchodní cena plynu od 1 596 Kč s DPH za 1 MWh. Obchodní cena elektřiny od 3 981 Kč s DPH za 1 MWh ve VT (sazba DO2d). Více na www.PorovnejEnergie.cz

Používáte zastaralý prohlížeč. Doporučujeme bezplatný upgrade na novější verzi, aby se vám webové stránky zobrazovaly správně.

Topení klimatizací může šetřit čas i peníze

Publikováno: Kategorie: DomácnostŠtítky: , ,




Tropická léta posledních několika roků přiměla řadu domácností k pořízení klimatizace. Věděli jste, že může sloužit i jako velmi dobrý způsob vytápění?



Topení zpravidla není hlavním důvodem koupit si klimatizaci, překvapivě však jde o teplo vcelku levné a ekologické. V místnostech, kam nelze přivést ústřední topení či vybudovat kamna, je dokonce přímo ideální. Právě teď přitom můžete pořídit klimatizaci za výhodnější ceny než na začátku letní sezóny. 

V čem je topení klimatizací výhodné?

Moderní klimatizace dokáží topit stejně dobře jako chladit. Mají v sobě totiž zabudované výkonné tepelné čerpadlo, které funguje obousměrně na principu vzduch-vzduch. Vnější jednotka získává teplo z okolního vzduchu a vhání ho do jednotky vnitřní. Klimatizace je schopna samostatně vytopit místnost, i když je venku chladno – až do venkovní teploty -20 °C. Optimální venkovní teplota pro topení je samozřejmě o něco nižší – od -10 °C do +10°C, i tak je ale topení klimatizací použitelné a výhodné po většinu sezóny.  

Finanční úsporaTopení klimatizací patří mezi nejefektivnější, nejekonomičtější a taky nejekologičtější způsoby topení. Platíte totiž pouze elektrickou energii, která pohybuje tepelným čerpadlem a větrákem klimatizace. Samotné teplo nevzniká z elektrické energie, nýbrž pomocí principu čerpadla vzduch-vzduch, a je tedy vlastně zdarma. Oproti mobilnímu topení, například přímotopu nebo infrapanelu, je účinnost klimatizace při stejném příkonu trojnásobná až pětinásobná. Na jednotku s tepelným čerpadlem navíc můžete od svého dodavatele elektřiny dostat nižší tarif na odběr elektrické energie. Nabídka ale obvykle platí jen v případě, že tepelné čerpadlo nebo klimatizaci využíváte jako dominantní prostředek vytápění, takže si pro jistotu předem zkontrolujte podmínky přidělení distribučních sazeb, ať nejste později zklamaní. 

Časová úsporaNarozdíl od topení v kotli, krbu nebo kamnech nemusíte obětovat zprovoznění topení ani minutu svého času. Klimatizaci stačí jednoduše zapnout tlačítkem. Expresní je pak i vytápění samotné, neboť teplý vzduch neohřívá žádné další médium, nýbrž fouká rovnou do místnosti. Při plném výkonu dokáže klimatizace vytopit i velkou místnost v řádu desítek minut. 

Čistší vzduchSoučasné klimatizace nabízejí kromě chlazení a ohřívání vzduchu i řadu dalších funkcí. Jsou vybaveny nejrůznějšími typy filtrů, které ze vzduchu odstraní i ty nejmenší částice, jako jsou viry, roztoči, bakterie, zárodky plísní a další alergeny. Takových nečistot zachytí až 99%. Pokud si připlatíte, může klimatizace vzduch třeba i ionizovat nebo provonět. Vzduch, který klimatizace vhání do interiéru, je navíc sušší než ten odebraný, což je prevencí tvorby plísní. 

Pro topení klimatizací je vhodnější splitový typ.

Tzv. splitová klimatizace je nákladnější, ale efektivnější a levnější na provoz.

Má i nějaké nevýhody?

Samozřejmě má a je fér se o nich zmínit.  V první řadě jde o ventilátorem způsobené proudění vzduchu, které nemusí být každému příjemné. Z klimatizační jednotky zkrátka fouká. Další problém může představovat hromadění teplého vzduchu v horní části místnosti, tedy u stropu, které většinou ještě umocňuje umístění klimatizační jednotky vysoko na stěně.  Aby se teplý vzduch dostal i do spodních vrstev, budete muset topit celkově více. 

Pozornost musíte věnovat pravidelné údržbě. Vestavěné filtry je třeba čistit, jinak se v nich začnou hromadit bakterie a prach, který se následně šíří do interiéru. Není to složitý úkon, ale nesmí se na něj zapomínat. Používáte-li klimatizaci každý den, doporučuje se pravidelné čištění filtru minimálně jednou do měsíce. Do třetice je nevýhodou i určitá míra hluku, s níž je třeba počítat. 

Topení klimatizací - mobilní jednotka

K největším výhodám mobilní klimatizace patří možnost přemisťování z místnosti do místnosti.

Jakou klimatizaci vybrat?

V první řadě se musíte rozhodnout, zda chcete klimatizaci mobilní neboli přenosnou, nebo nástěnnou čili splitovou. V případě mobilní jednotky není třeba žádných složitých zákroků, vyřešit musíte jen odvod horkého či studeného vzduchu. K tomu se dá využít okno, otvor ve stěně nebo třeba dvířka pro domácí zvířata. Přenosná klimatizace se hodí spíš do menších místností a k nárazovému použití. Při výběru se  informujte, zda má konkrétní zařízení funkci topení, zejména u mobilních jednotek to není samozřejmostí.

Splitová klimatizace vyžaduje odbornou instalaci a stojí víc peněz, je však výrazně účinnější a úspornější. Výhodou je také nižší hlučnost, neboť hlasitější část systému se bude nacházet venku. Z jedné venkovní jednotky lze navíc vyvést několik jednotek vnitřních a instalovat je v různých místnostech. I u tzv. splitů se pro jistotu informujte na funkcí topení. Ptejte se i na kvalitu zpracování a dostupnosti náhradních dílů. Byla by škoda pořídit klimatizaci, na kterou je už za tři roky neseženete. Při výběru nehleďte jen na nominální cenu, ale vyžádejte si nabídku včetně montáže, která leckdy vyjde na stejné peníze jako samotný přístroj. Instalaci svěřte odborníkům, kteří mají v dané oblasti dostatek zkušeností. 

Stejně jako u všech domácích spotřebičů sledujte při výběru energetickou třídu. Chcete-li ušetřit na energiích, mělo by mít zařízení štítekA+++, nebo alespoňA++. Počáteční investice bude sice vyšší, ale v úsporách za energii se vám vrátí.

Pokud jde o účinnost, bude vás zajímat hlavně výkon. Ten se udává v metrech krychlových prostoru a napoví vám, jak velkou místnost je zařízení schopno zchladit či vytopit. Setkat se můžete také s parametry označované zkratkami EER (chladicí faktor) a COP (topný faktor). Pro oba případy platí, že vyšší hodnota znamená lepší výsledek. 

 




Další příspěvky ze stejné kategorie


error

Pomohl vám tento článek? Dejte vědět i ostatním!