Obchodní cena plynu od 1 596 Kč s DPH za 1 MWh. Obchodní cena elektřiny od 3 981 Kč s DPH za 1 MWh ve VT (sazba DO2d). Více na www.PorovnejEnergie.cz

Používáte zastaralý prohlížeč. Doporučujeme bezplatný upgrade na novější verzi, aby se vám webové stránky zobrazovaly správně.

Změna dodavatele energií vám může ušetřit tisíce

Publikováno: Kategorie: Dodavatelé, DomácnostŠtítky:
Topná sezóna už odstartovala, přesto není pozdě optimalizovat náklady na energie. S nově uzavřenou smlouvou ušetříte i tisíce ročně, vybírejte ale s rozmyslem.Poplatky za energie, zejména pak za teplo, patří k největším pravidelným výdajům domácností. Každý rok za ně zaplatíme desetitisíce. Rozhodně tak není ztrátou času prohlédnout si účty a popřemýšlet, zda by tyto částky bylo možné o něco snížit. Kromě běžných úsporných kroků,které spočívají v omezení spotřebované energie, lze nejvýraznější úspory dosáhnout změnou dodavatele. Jakkoliv je totiž kvalita dodávaných energií všude stejná, podmínky a ceny u jednotlivých dodavatelů se mohou zásadně lišit. Zhruba jednou ročně byste tak měli zasednout ke svým fakturám a porovnat nabídky na nezávislé srovnávací kalkulačce. Výsledky dost možná napoví, že je čas na změnu.

 

Na změnu dodavatele máte nárok

Bezplatnou možnost změny dodavatele elektřiny mají domácnosti od roku 2006, dodavatele plynu od roku 2007. Každoročně jí využívají statisíce lidí a právě teď je ideální situace.Vlivem pandemie covid-19 došlo k snížení cen silové elektřiny na české i německé burze. Někteří velcí dodavatelé pak na podzim zahájili velký konkurenční boj, což se odrazilo v citelném snížení cen jak přímo v cenících, tak v akvizičních akcích lákajících nové zákazníky. 

Jste-li rozhodnutí pro změnu dodavatele, můžete postupovat dvěma způsoby.Buď sami vypovíte smlouvu u stávajícího dodavatele a následně uzavřete smlouvu s novým, nebo smlouvu vypoví nový dodavatel na základě vámi udělené plné moci.Pokud jde o odchod od stávajícího dodavatele, záleží hlavně na nastavení vaší smlouvy.V případě smlouvy na dobu neurčitou, v níž není datum závazku pevně stanoveno, můžete od stávajícího dodavatele odejít kdykoliv, limituje vás jen výpovědní lhůta, zpravidla tříměsíční. Učiníte-li tedy změnu nyní, na vašem účtu se projeví v únoru příštího roku. 

Smlouva na dobu určitou vám moc velký manévrovací prostor neponechává. Záleží na tom, k jakému datu váš závazek končía jak dlouho dopředu musíte svému dodavateli sdělit, že chcete odejít. I smlouva na dobu určitou má tedy svou výpovědní lhůtu a v okamžiku, kdy tato „doba určitá“ doběhne, zpravidla dochází k automatickému prodloužení smlouvy na další, stejně dlouhé období. Předčasné ukončení smlouvy znamená nedodržení závazku a obvykle je spojeno s přísnými sankcemi, které mohou výhodnost změny dodavatele značně omezit. 

Pokud si nejste jistí, co je ve vaší smlouvě uvedeno, a nedaří se vám ji najít, kontaktujtesvého dodavatele a požádejte o sdělení podmínek ukončení smlouvy, ideálně v písemné podobě. Kopii smlouvy včetně dodatků, obchodních podmínek a ceníku by vám měl dodavatel vystavit, jedinou podmínkou může být uhrazení manipulačního poplatku.

Změna dodavatele vám může přinést nemalou úsporu.

Cena není všechno

Úspora je zpravidla hlavním důvodem pro změnu dodavatele. Kromě samotné ceny za odběrné místo a spotřebovanou energii byste se však měli zajímat i o další součásti nabídky. Ke smlouvě firmy nabízejí celou řadu bonusů a doplňkových služeb. Vypadají lákavě, je však jen na vašem posouzení, zda takové služby využijete. Příliš velké množství benefitů či dárků může navíc zastírat malým písmem psané podmínky, z nichž později nebudete mít radost. Při výběru dodavatele hleďte nejen na jeho reputaci, ale také na zkušenosti reálných zákazníků, které jistě najdete i mezi svými známými. Určitým vodítkem pro vás může být také komunikace konkrétní firmy na sociálních sítích. 

Zejména však nanejvýš pozorně čtěte obchodní podmínky a smlouvu nového dodavatele. Zaměřte se především nasmluvní pokuty, sankce a platby navíc, cokoli vám nebude jasné, si neváhejte ověřit telefonicky. Od nové smlouvy lze bez sankcí odstoupit do dvou týdnů, pokud byla uzavřena mimo obchodní prostory dodavatele, a vypovědět ji je možnéve lhůtě do 15 dnů od zahájení dodávek.Platby navíc se zase mohou týkat doplňkových služeb, jež vůbec nemáte v úmyslu využívat. 

Rozhodnout musíte i dilema, zda dát přednost smlouvě na dobu určitou, nebo neurčitou. Ke smlouvě na dobu určitou vám dodavatel obvykle nabídne fixaci ceny energie. V takovém případě se po celou určitou dobu vaše cena nezmění, bez ohledu na to, jak se vyvíjejí ceny na trhu. To může znamenat úsporu v případě zdražování, ale i zbytečné náklady v případě poklesu tržních cen.

 
Další příspěvky ze stejné kategorie


error

Pomohl vám tento článek? Dejte vědět i ostatním!