Obchodní cena plynu od 1 596 Kč s DPH za 1 MWh. Obchodní cena elektřiny od 3 981 Kč s DPH za 1 MWh ve VT (sazba DO2d). Více na www.PorovnejEnergie.cz

Používáte zastaralý prohlížeč. Doporučujeme bezplatný upgrade na novější verzi, aby se vám webové stránky zobrazovaly správně.

Ceny energií v roce 2021 neporostou, spíše ušetříme

Publikováno: Kategorie: Domácnost, EnergieŠtítky: , ,
Většina českých domácností v příštím roce zaplatí méně za elektřinu a plyn. Náklady mohou naopak mírně stoupat některým podnikům.Po pondělním oznámení Energetického regulačního úřadu (ERÚ) známe vyhlídky na ceny energií v roce 2021. Elektřina a plyn domácnostem nezdraží, většina maloodběratelů dokonce ušetří. Regulovaná složka ceny elektřiny pro domácnosti příští rok klesne v průměru o 1,7 procenta a u plynu o 1,6 procenta.

Rok 2021 je prvním rokem nového regulačního období (2021 – 2025), které přinese několik změn vedoucích k poklesu cen. Toto v pořadí páté regulační období bylo nastaveno zejména s ohledem na podporu transformace energetiky, což obnáší například potřebu vyšší spolehlivosti dodávek, změnu skladby zdrojů či digitalizaci a tzv. smart infrastrukturu.

 U elektřiny tvoří regulovaná část stanovená ERÚ přibližně polovinu výsledné ceny, u plynu necelou třetinu (u vysokého napětí je regulovaná část nižší). V regulované části ceny jsou zahrnuty především poplatek za přenos a distribuci, u elektřiny také příspěvek na obnovitelné zdroje energie. Zbylou část ceny určují sami dodavatelé.

„Nejvíce ušetří ty domácnosti, které danou komoditu intenzivně využívají. To znamená, že elektřinou nebo plynem nejen vaří, ale zejména topí. Celkové úspory se v odhadu mohou pohybovat u domácností na úrovni čtyř procent, u plynu je to až kolem sedmi procent celkových ročních nákladů na energii," řekl dnes předseda rady ERÚ Stanislav Trávníček.

 

Ceny elektřiny pro rok 2021

Páté regulační období přinese koncovým zákazníkům celkovou úsporu 26 miliard korun oproti předchozímu období. Domácnostem se ceny sníží v průměru o 1,7 %.

Na poklesu cen elektřiny na hladině nízkého napětí, které se týká maloodběratelů, se podílí zejména pokles cen distribuce. Ta se sníží na území ČEZ Distribuce o 2,6 procenta a PREdistribuce o 0,46 procenta. Vzroste jen u E.ON Distribuce, a to o 0,28 procenta.

Ceny elektřiny pro domácnosti mírně poklesnou

 

Ceny plynu pro rok 2021

Snížená cena distribuce se promítne i do cen plynu. Na distribučním území GasNet dojde k poklesu o 2,76 procenta a E.ON Distribuce o 0,43 procenta. Regulované ceny vzrostou jen v Praze na území Pražské plynárenské Distribuce, a to o  4,74 procenta.  “Praha tvoří výjimku, neboť zde probíhá nutná obměna plynovodů v nebývalém rozsahu. Jde o specifický problém této distribuční soustavy, jejíž jednotlivé části jsou velmi staré. Modernizace je zde nevyhnutelná. Není jen otázkou zavádění nových technologií, ale zejména zvýšení bezpečnosti a spolehlivosti soustavy,“ vysvětluje Stanislav Trávníček.

Celková úspora pro zákazníky v 5. regulačním období činí 7 miliard korun. Maloodběratelé se dočkají průměrné úspory 1,6 %.

Podniky čeká částečné zdražování

V případě průmyslových podniků, které využívají vysoké a velmi vysoké napětí, tvoří regulovaná složka kolem 40 procent výsledné ceny elektřiny, u plynu zhruba čtvrtinu. 

Regulovaná složka ceny elektřiny na hladinách velmi vysokého a vysokého napětí vzroste pro příští rok o 11,5, respektive 6,5 procenta. Důvodem je podle ERÚ předpokládané zvyšování podpory pro takzvané zelené zdroje, která vzroste o  1,87 mld bez odpovídajícího navýšení státní dotace. 

Pokud jde o plyn, zde velkoodběratelé naopak ušetří, a to dokonce více než domácnosti. Předpokládaný pokles regulované složky je totiž ještě výraznější – celorepublikový průměr klesne o 3,2 %.

 
Další příspěvky ze stejné kategorie


error

Pomohl vám tento článek? Dejte vědět i ostatním!