Obchodní cena plynu od 1 596 Kč s DPH za 1 MWh. Obchodní cena elektřiny od 3 981 Kč s DPH za 1 MWh ve VT (sazba DO2d). Více na www.PorovnejEnergie.cz

Používáte zastaralý prohlížeč. Doporučujeme bezplatný upgrade na novější verzi, aby se vám webové stránky zobrazovaly správně.

Nejlevnější plyn - jak si ho zajistit?

Publikováno: Kategorie: Energie, PlynŠtítky: , , ,
Nejvýhodnější cena plynu je pro mnohé z nás aktuálně nejvyhledávanějším tématem. Nejlevnější plyn může být pro mnohé i záležitostí tisíců korun ročně. Pozorný čtenář jistě ví, že nyní se dostáváme do finále výhodných cen na topení a od teď už se bude jen zdražovat. (Zima přichází a ceny rostou - Šmejdi v energetice znovu oživájí) Je nejvýhodnější i ten nejlevnější plyn? Jak se ve spoustě nabídek na plyn vyznat? Je pro mě důležitá pouze cena komodity, nebo existují i další kličky? Na tyto otázky se pokusíme odpovědět v našem článku.

 Hledat vůbec levnější plyn?

Můžete nechat věci tak, jak jsou a pokračovat ve smlouvě formou automatického prodloužení. Nejlevnější plyn si tak ale nezajistíte. Pokud jste doposud měli výhodnou cenu plynu, s automatickým prodloužením, myslete na to, že můžete přejít na jiný produkt a i na jiné ceny plynu. Protože se nezřídka jedná o desítky tisíc korun ročně, je dobré si najít čas, a nabídky porovnat.

Nabídky s cenou vyšší než je Indikativní cena plynu

Indikativní ceny plynu vydává Energetický regulační úřad pro každé čtvrtletí, umožňují orientaci zákazníkům, kteří se na trhu s plynem nepohybují. Najít nejlevnější plyn funguje jednoduše. V tabulce podle spotřeby zjistíte, jestli je vaše cena úplný nesmysl, nebo jednáte s férovým obchodníkem. V praxi by každá cena plynu, která je vyšší než indikativní cena plynu neměla být dodavatelem ani nabízena. Úřad však obchodníky nezavazuje a najde se tedy i řada obchodníků s cenou vyšší než je úřadem doporučená. Takovou nabídku  vám určitě nedoporučujeme.

Porovnávač ceny plynu

Na českém internetu naleznete mnoho srovnávačů, jako je například srovnávač Ušetřeno.cz nebo kalkulátor TZB. Na jednom místě tak přehledně srovnáte nabídku dodavatelů na českém trhu.

Do kalkulátoru stačí uvést vaši roční spotřebu a údaje o vaši domácnosti. Pokud nevíte, jak přesně spotřebu najít, poradíme vám jak se vyznat ve faktuře, nebo můžete využít naši přibližnou tabulku spotřeby.

Doporučení pro zákazníky s velkou spotřebou

Zákazníci s velkou spotřebou, kteří využívají plyn na vytápění nebo i ohřev vody musejí hledat především malou cenu za komoditu plynu jako takovou. Čím větší mají spotřebu, tím méně záleží na ceně stálého měsíčního platu. Naopak zákazníci, kteří plynem pouze vaří musejí hledat především nízkou cenu stálého měsíčního platu. Špatným nastavením této rovnováhy mohou zákazníci přít o tisíce ročně.

Typické spotřeby plynu
vaření - sporák600 kWh~57 m3
ohřev teplé vody8 000 kWh~758 m3
vytápění (běžný dům bez zateplení)25 - 40 000 kWh~2370 - 3790 m3
vytápění (zateplený úsporný dům)15 000 kWh~1422 m3

Na co při výběru nejlevnějšího plynu dodavatele nezapomenout?

Většina zákazníků zpravidla vybírá primárně na základě ceny. Myslete však i na jiné parametry nabídky – nejlevnější plyn není všechno. Pokud je cena až podezřele nízká, možná jí dodavatel nemá v plánu dodržet nebo cena není na celé období smlouvy. Pozor si dávejte i na smlouvy bez ceny pouze s produktovou řadou, v takových případech se vždy dá počítat s budoucí změnou ceny. Dodavatelé své nabídky dělají atraktivní i dárky, ne vždy však mají takové bonusy smysl. Výhodnou cenu můžete získat i díky bonusům za věrnost nebo doporučení, máte-li v rodině více elektroměrů, využijte toho!
Další příspěvky ze stejné kategorie


error

Pomohl vám tento článek? Dejte vědět i ostatním!